PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe warunki współpracy z architektem warszawskiego muzeum

  • PAP    31 stycznia 2012 - 17:14
Nowe warunki współpracy z architektem warszawskiego muzeum

Władze Warszawy do końca czerwca przedłużyły architektowi Muzeum Sztuki Nowoczesnej Christianowi Kerezowi czas na oddanie uzupełnionego projektu budowlanego. Jeżeli projektant nie wywiąże się z tego w określonym terminie, miasto zerwie z nim umowę.
O nowych warunkach współpracy ze szwajcarskim architektem poinformował p.o. dyrektora Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta, zastępczego inwestora muzeum, Paweł Barański. Decyzja zapadła na wtorkowym spotkaniu zespołu koordynacyjnego działającego przy prezydent miasta (zabierz głos/oceń prezydenta), na którym rozważano również odstąpienie od umowy z Kerezem.

Ratusz pozytywnie rozpatrzył propozycję architekta złożoną ratuszowi przez pełnomocnika Kereza, Krzysztofa Wojtkowiaka, aby przesunąć uprzednią datę uzupełnienia projektu, wyznaczoną na 26 lutego br.

Projekt Kereza, który ma zostać zrealizowany na pl. Defilad, został wyłoniony w międzynarodowym konkursie w lutym 2007 r. Architekt oddał projekt w sierpniu 2010 r., otrzymał za niego 8 mln zł. Ratusz miał jednak wiele zastrzeżeń i wezwał do poprawienia złożonej przez architekta dokumentacji. Tłumaczono wówczas, że bez wskazanych przez miasto uzupełnień, projekt prawdopodobnie nie otrzymałby pozwolenia na budowę.

- Kerez od chwili konkursu przez większość czasu negocjuje z nami, a nie projektuje. Architekt zaprzestał projektować i wykonywać jakiekolwiek prace pod koniec 2010 r. - mówi Barański. Jeżeli architekt nie wywiąże się z umowy do końca czerwca, miasto odstąpi od umowy z jego winy; architekt będzie musiał zapłacić ok. 6 mln zł kary.

Po złożeniu projektu Kerez powinien wykonać jeszcze szereg prac związanych m.in. z ubieganiem się o pozwolenie na budowę i przygotowaniem projektów wykonawczych.

- Jeżeli wtedy nie wywiąże się ze swoich obowiązków, miasto również będzie mogło odstąpić od umowy - podkreśla Barański.

W przypadku zerwania umowy z Kerezem, ratusz - według Barańskiego - może ogłosić kolejny konkurs.

- Można też pomyśleć nad przejęciem koncepcji Kereza, ogłaszając np. przetarg na dokończenie tych prac - uważa szef Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta. Barański w rozmowie z nie wykluczył też "pójścia w kierunku zupełnie innego trybu postępowania, np. projektu w zupełnie innym miejscu". Przekonywał, że potrzeba powstania nowej siedziby muzeum jest poza dyskusją.

Zakładając, że dalsza współpraca miasta z architektem będzie przebiegała pomyślnie, ratusz będzie mógł ogłosić przetarg na realizację budynku według projektu Kereza prawdopodobnie w kwietniu 2014 r.

Gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej ma wypełnić wolną przestrzeń na placu pomiędzy Pałacem Kultury i Nauki a ul. Marszałkowską. Do czasu rozpoczęcia jego budowy miasto musi pozyskać część gruntu na pl. Defilad, należącego do prywatnych właścicieli.

- Pojawiały się doniesienia, że architekt nie może projektować, bo są jakieś niejasne sprawy dotyczące własności gruntu - mówił w rozmowie z Barański. - Kwestia własności jest tu w ogóle nieistotna, ona będzie istotna w momencie, w którym przystępuje się do realizacji inwestycji, ale to jest odpowiedzialność inwestora, to się ma nijak do projektowania i do wywiązywania się projektującego z warunków umowy.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zostało powołane w 2005 r. Jego tymczasowa siedziba mieści się w budynku przy ul. Pańskiej. Placówka wkrótce przeniesie się do gmachu pawilonu meblowego Emilia przy ul. Emilii Plater. Dyrektor muzeum Joanna Mytkowska liczy, że pierwszą wystawę uda się otworzyć w nowej tymczasowej siedzibie jeszcze w tym roku.

Realizację Muzeum Sztuki Nowoczesnej na pl. Defilad minister kultury Bogdan Zdrojewski uznaje za najważniejszą inwestycję kulturalną w Warszawie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.