PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe wnętrza w Miasteczku Galicyjskim

  • PAP    3 marca 2011 - 13:07
Nowe wnętrza w Miasteczku Galicyjskim

Nowe zrekonstruowane wnętrza z przełomu XIX i XX wieku udostępni zwiedzającym Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu (woj. małopolskie). Będą to pracownia krawiecka Żyda galicyjskiego, salon fryzjerski, sklep kolonialny oraz antykwariat.
Jak poinformował w czwartek dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Robert Ślusarek, nowe wnętrza powinny być gotowe już na przełomie marca i kwietnia, jeszcze przed oficjalną inauguracją letniego sezonu turystycznego, która nastąpi 2 maja.

Sprawdź notowania prezydenta Nowego Sącza

Sądeckie muzeum chce, aby jeszcze w tym roku Miasteczko Galicyjskie dysponowało wszystkimi pracowniami, gabinetami i sklepami, przewidzianymi w scenariuszu ekspozycji. Pojawią się więc posterunek żandarmerii austro-węgierskiej, cukiernia, magiel i pracownia szewska. Trwa też przetarg na firmę, która poprowadzi regionalną karczmę i bazę noclegową.

"Urządzanie wnętrz to długotrwały proces, bo wyposażamy je w oryginalne eksponaty z przełomu XIX i XX wieku. Ich wyszukiwanie w antykwariatach, na aukcjach i od osób prywatnych trwa już od kilku lat" - wyjaśnił Ślusarek.

Miasteczko to odtworzony od podstaw miejski ośrodek zachodniej Galicji z przełomu XIX i XX wieku. Wszystkie obiekty są replikami nieistniejących oraz zachowanych do dziś domów i budowli. Na powierzchni 1,76 ha znajduje się 17 budynków i trzy obiekty małej architektury. Dla zwiedzających otwarto je jesienią zeszłego roku.

Wśród zrekonstruowanych obiektów są m.in.: ratusz staromiejski, dwór szlachecki, remiza strażacka oraz budynki usługowe, w których zorganizowano m.in. wystawy, atelier fotograficzne, warsztat zegarmistrza, aptekę czy galerię rzeźby karpackiej. W ramach projektu odtworzono również elementy małej architektury: dwie kapliczki św. Jana Nepomucena i św. Floriana oraz studnię miejską.

Wnętrza obiektów zostały zrekonstruowane z zachowaniem ich pierwotnych funkcji, przy jednoczesnym dostosowaniu ich do obsługi ruchu turystycznego.

Budowa Miasteczka Galicyjskiego realizowana była w dwóch etapach. Koszt przedsięwzięcia wyniósł ponad 24 mln zł. W latach 2005-2007, w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, na zadanie przeznaczono ponad 12,3 mln zł, w tym 7,8 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Etap drugi wykonany został w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Jego całkowity koszt to prawie 9,2 mln zł, przy dofinansowaniu ze środków europejskich w wysokości ponad 5,5 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.