PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe życie Twierdzy Modlin

  • pt    8 listopada 2013 - 08:25
Nowe życie Twierdzy Modlin

Prawie miliard złotych na przestrzeni 6-10 lat obiecuje zainwestować w zakupioną właśnie Twierdzę Modlin poznańska spółka Konkret.
Spółka Konkret SA oraz Agencja Mienia Wojskowego podpisały akt notarialny, przekazujący własność Twierdzy poznańskiemu inwestorowi. Już wkrótce część obiektu udostępniona zostanie w celach rekreacyjnych, a następnie tworzona będzie nowoczesna przestrzeń miejska według koncepcji smart city.

Akt notarialny podpisali: Wiesław Jan Prusiecki, prezes spółki Konkret SA oraz delegowany przez prezesa Agencji Mienia Wojskowego, Krzysztofa Michalskiego, zastępca dyrektora odpowiedzialny za zagospodarowanie nieruchomości.

O sprzedaży 58 hektarów terenu wraz z zabytkowymi zabudowaniami Twierdzy Modlin przesądził otwarty przetarg, który został rozstrzygnięty w sierpniu tego roku. Inwestor nabył nieruchomość za kwotę 35 mln zł z 50% bonifikatą, co stanowi zaledwie ułamek całkowitych kosztów planowanej inwestycji.

Szacowany nakład na odbudowę obiektu to około miliard złotych na przestrzeni 6-10 lat.

- Jesteśmy zadowoleni, że dzięki pozytywnemu rozstrzygnięciu przetargu i podpisaniu aktu notarialnego Twierdza Modlin ma szansę na nowe, lepsze życie. Trzeba z radością stwierdzić, że funkcja koszarowa odchodzi już w zapomnienie. Dziś nie potrzeba nam takiej ilości wojsk i fortec. Potrzeba nam pomysłowo zaadaptowanych miejsc i przestrzeni, gdzie można nie tylko przyjemnie spędzać czas, ale też uczyć się czy robić interesy –  podsumowuje Krzysztof Michalski, prezes AMW.

Jak podkreśla inwestor, by zaangażować się w rewitalizację obiektu takiej skali, trzeba umieć marzyć, nie tracąc z oczu perspektywy biznesowej. Grupa Konkret planuje wdrożyć na terenie Twierdzy Modlin koncepcję smart city - nowoczesnego i funkcjonalnego miasta. Ma być ono zaprojektowane w oparciu model „work, live, educate and play”, który zakłada zastosowanie wysokich technologii w celu wykorzystania kapitału społecznego mieszkańców oraz ochrony historycznej zabudowy i środowiska naturalnego.

- Patrząc na Twierdzę, widzę przede wszystkim ogromny potencjał tego miejsca, możliwości i szanse, jakie wynikają z jego historii. Chcemy, by obiekt ten był stopniowo przywracany ludziom – początkowo w formie terenów rekreacyjnych i zabezpieczonych obiektów historycznych, później w formie idealnego miejsca do życia, pracy i zabawy – mówi Wiesław Jan Prusiecki, prezes Grupy Konkret.

Priorytetem w trakcie rewitalizacji Twierdzy będzie ochrona substancji historycznej tego miejsca. Plany pierwszych działań obejmują szeroko zakrojone prace konserwatorskie oraz inwentaryzację.

Na ten cel inwestor zabezpieczył już kwotę 48 mln zł. W kolejnych etapach Konkret ma położyć nacisk na promocję kulturowego i społecznego potencjału Twierdzy Modlin.

- Prowadzone będą prace, mające na celu powołanie wirtualnego centrum kultury - digital open air museum - zbioru wszystkich materiałów audiowizualnych dotyczących Twierdzy. Cyfryzacja zebranych dokumentów oraz zdjęć pozwoli na zdalne zwiedzanie obiektów historycznych – informują w spółce.

Konkret SA to poznański inwestor, działający w obszarze nieruchomości oraz branży HORECA, od 1998 roku aktywny na rynku deweloperskim. Działalność spółki obejmuje: odbudowę i adaptację obiektów historycznych, budowę i zarządzanie galeriami handlowymi, a także przygotowanie gruntów oraz planów pod parki technologiczne i osiedla.

W portfolio projektów znajduje się wielokrotnie nagradzana inwestycja City Park - nowoczesny kompleks mieszkalno-komercyjny, zrealizowany w ramach rewitalizacji XIX-wiecznych poznańskich koszar.

Twierdza Modlin

Położona u zbiegu Wisły i Narwi, około 30 km na północny zachód od Warszawy, jest jedną z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce i Europie, a porównać ją można jedynie z francuską Twierdzą Verdun.

Stanowi ona międzynarodowy pomnik architektury, zawierający elementy fortyfikacji francuskich, rosyjskich oraz polskich. Na przestrzeni200 lat istnienia, w twierdzy stacjonowały wojska czterech państw: Francji, Rosji, Niemiec oraz Polski. Ponoć Rosjanie ukryli na terenie twierdzy
120 kilogramów złotych monet, których nie zdążyli wypłacić żołnierzom odpierającym atak Niemców w 1915 r. Legendarny skarb wciąż czeka na odkrycie.

Potocznie Twierdzą Modlin nazywa się jej centralną część, którą stanowi ponad dwukilometrowy kompleks zabudowań. W rzeczywistości Twierdza Modlin to także forty wewnętrznego i zewnętrznego pierścienia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • JodekMordka, 2013-11-08 19:58:42

    Nowe życie Twierdzy Modlin - Pożywiom - uwidim , jak to mówią starożytni Rosjanie za 5 lat