PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowoczesna biblioteka powstanie w Czechowicach-Dziedzicach

  • PAP/AH    8 maja 2018 - 17:33
Nowoczesna biblioteka powstanie w Czechowicach-Dziedzicach
Ta ma wyglądać nowych gmach czechowickiej biblioteki. (fot. mbp.czechowice-dziedzice.pl)

Nowoczesny gmach biblioteki miejskiej powstanie w Czechowicach-Dziedzicach. We wtorek na budowie wmurowany został akt erekcyjny. Burmistrz miasta Marian Błachut powiedział, że budynek zostanie oddany do użytku do połowy 2020 r.
  • Placówka, która działa od 70 lat, zawsze borykała się z trudnościami lokalowymi.
  • Budowa biblioteki będzie kosztowała ok. 9 mln zł, z czego 2 mln zł pochodzi z dotacji ministerstwa kultury.
  • Nowa siedziba biblioteki będzie dwukondygnacyjnym budynkiem o powierzchni 2,2 tys. m kw.

- Żadne miasto nie może myśleć o rozwoju bez dbałości o wiedzę i kulturę. Współczesna biblioteka nie jest już tylko "miejscem przechowywania książek" i ich wypożyczalnią. To szeroko rozumiana placówka kultury, a społeczeństwo oparte na wiedzy i uwrażliwione na kulturę jest największym potencjałem rozwojowym - powiedział Błachut.

Szefowa czechowickiej Miejskiej Biblioteki Publicznej Ewa Kmiecik-Wronowicz powiedziała, że placówka, która działa od 70 lat, zawsze borykała się z trudnościami lokalowymi. - Nowy budynek wieńczy nasze starania - dodała.

Jak zaznaczyła, czechowicka biblioteka jest jedną z czołowych placówek w kraju. - W 2011 r. zostaliśmy uznani za najlepszą bibliotekę w Polsce wśród placówek w miejscowościach małych i średnich. Przez następne lata byliśmy w pierwszej dziesiątce. Mamy wielu czytelników; praktycznie odwiedza nas co trzeci mieszkaniec. To zobowiązuje - zaznaczyła.

Burmistrz Błachut poinformował, że budowa biblioteki będzie kosztowała ok. 9 mln zł, z czego 2 mln zł pochodzi z dotacji ministerstwa kultury.

Nowa siedziba biblioteki będzie dwukondygnacyjnym budynkiem o powierzchni 2,2 tys. m kw. Na parterze znajdzie się biblioteka dla dzieci z miejscem do pracy i zabawy wśród książek. Tutaj będzie też miejsce na prezentacje dział amatorów i profesjonalnych twórców.

Na piętrze zlokalizowana zostanie przestrzeń dla czytelników z wolnym dostępem do książek i innych nośników wiedzy, kąciki do pracy oraz stanowiska do zautomatyzowanej obsługi czytelników. Tutaj zmieszczą się też biura.

Taras pozwoli na zorganizowanie letniej czytelni, poranków z książką oraz warsztatów na świeżym powietrzu. Budynek będzie okalał park.

W bibliotece powstanie m.in. też pracownia digitalizacji. Organizowane będą zajęcia kulturalne i edukacyjne dla dzieci i dorosłych z wykorzystaniem nowoczesnych mediów.

Czechowicka placówka posiada w zbiorze blisko 200 tys. woluminów. Z jej usług korzysta stale ok. 11,5 tys. osób. Gmina liczy ponad 43 tys. mieszkańców. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.