PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy dworzec i węzeł przesiadkowy we Włocławku wspólnym interesem w regionie

  • AW    5 października 2015 - 12:25
Nowy dworzec i węzeł przesiadkowy we Włocławku wspólnym interesem w regionie

Podpisanie listu intencyjnego (fot.mat.pras.)

Włocławek będzie miał nowoczesny dworzec kolejowy oraz związany z nim zintegrowany węzeł przesiadkowy. Szacowany koszt inwestycji to ok. 100 mln zł.
Pod listem intencyjnym w tej sprawie podpisali się 5 października przedstawiciele samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, samorządu miasta, PKP SA i PKP Polskich Linii Kolejowych.

Sygnatariusze zobowiązali się, że zrobią wszystko by przedsięwzięcie to znalazło się w renegocjowanym obecnie Kontrakcie Terytorialnym dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego (między rządem a regionalnym samorządem) i sfinansowania go z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Stary dworzec do zburzenia

- To jedna z najbardziej wyczekiwanych we Włocławku inwestycji – mówi prezydent Włocławka Marek Wojtkowski. – Nowoczesny budynek to wygoda podróżujących i poprawa estetyki tej części miasta.

Stary dworzec zostanie zburzony, zastąpi go nowa bryła, pełniąca także funkcję dworca pasażerskiego w obsłudze ruchu autobusowego. Nowy dworzec będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Oprócz funkcji związanych z obsługą podróżnych, pasażerowie będą mieli do dyspozycji lokale handlowo-usługowe.

PKP buduje nie tylko we Włocławku

- Włocławek to kolejne miasto, w którym dzięki współpracy PKP SA z lokalnymi władzami powstanie nowy dworzec kolejowy z centrum przesiadkowym. Podobne przedsięwzięcie realizujemy w Słupsku, trwają także prace nad węzłami przesiadkowymi w Grudziądzu i Inowrocławiu. Dzięki pracom modernizacyjnym tworzymy nowe przestrzenie, odpowiadające potrzebom lokalnych społeczności i pasażerów – zaznacza dyrektor Departamentu Inwestycji PKP SA Bartosz Szubski.

Czytaj też: W których miastach będzie budować PKP

- Wielomiliardowe inwestycje w infrastrukturę sprawiają, że podróż pociągami jest szybsza i wygodniejsza, dzięki czemu oferta przewoźników może być bogatsza – powiedział pełnomocnik zarządu PKP PLK do spraw planowania Maciej Kaczorek. - Realizowana obecnie w Bydgoszczy inwestycja Grupy PKP to nowoczesny i funkcjonalny dworzec oraz odnowione i dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych perony. Podpisanie listu intencyjnego przybliża powstanie nowoczesnego węzła komunikacyjnego we Włocławku. W ostatnich latach, dzięki dobrej współpracy samorządu i PLK, region zyskuje jeden z najnowocześniejszych systemów komunikacyjnych w kraju.

- Przedsięwzięcie wpisuje się w założenia BiT City 2, kontynuacji BiT City. Chodzi o połączenia komunikacyjne Bydgoszczy i Torunia z Włocławkiem, Grudziądzem i Inowrocławiem. Główny nacisk położymy na usprawnienie powiązań komunikacji miejskiej z pasażerskimi przewozami podmiejskimi i regionalnymi – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • JOTKA, 2015-10-06 07:00:37

    a kiedy rozpoczęcie prac?