Nowy dworzec PKP Kraków Główny w tym roku

PKP podpisały umowę z firmą PORR (Polska) na dokończenie budowy nowego dworca kolejowego Kraków Główny. Przewoźnik planuje, że otwarcie nowego obiektu nastąpi jeszcze w tym roku.
Nowy dworzec PKP Kraków Główny w tym roku

Jak poinformowało we wtorek biuro prasowe PKP, prace budowlane mają ruszyć w lecie. Koszt dokończenia zaczętej w 2010 r. inwestycji wyceniono na 72,5 mln zł brutto.

Według dyrektora zarządzającego ds. nieruchomości w PKP SA Jarosława Batora, krakowski dworzec będzie jednym z najnowocześniejszych węzłów komunikacyjnych w Polsce; połączy ze sobą kolej dalekobieżną, lokalną, podziemny tramwaj miejski, dworzec autobusowy oraz port lotniczy.

"To kolejny obiekt, obok oddanych już dworców w Katowicach i Poznaniu oraz powstającego właśnie w Sopocie, którego nie remontujemy, lecz budujemy od początku" - zaznaczył.

Czytaj też: PKP zrywa umowę z wykonawcą krakowskiego dworca

Dworzec będzie zlokalizowany pod peronami na trzech poziomach. W holu głównym znajdą się m.in. kasy biletowe, centra obsługi klienta, skrytki bagażowe, miejskie punkty informacyjne, bankomaty, kafejki, kioski prasowe. Na jednym z poziomów zaplanowano poczekalnię dla pasażerów, restauracje i sklepy. Powierzchnia obiekty wynosi ok. 15 tys. metrów kwadratowych.

Nowy dworzec będzie zintegrowany z przystankami podziemnego tramwaju oraz dworcem autobusowym, z którego odjeżdżają autobusy komunikacji miejskiej i dalekobieżnej. Specjalne pociągi będą go łączyć z lotniskiem Kraków-Balice.

Inwestycja o wartości 130 mln zł jest finansowana ze środków Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" Unii Europejskiej. Jest to jeden z trzech, obok Wrocławia i Gdyni, projektów tego typu, finansowanych ze środków unijnych.

Inwestycję, która pierwotnie miała zostać zakończona na EURO 2012, realizowało od listopada 2010 roku Katowickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Budus SA. W 2012 r. zeszło ono z placu budowy z powodu postawienia w stan upadłości likwidacyjnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Widzieliśmy prawdziwe cudo ! Jedyne w życiu!

Anydej, 2013-06-25 21:54:15 odpowiedz

widzieliśmy! super to było, a idzie jak z płatka...

idol, 2013-06-25 21:34:54 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE