PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy dworzec w Solcu Kujawskim otwarty

  • pt    16 czerwca 2016 - 13:30
Nowy dworzec w Solcu Kujawskim otwarty
Punkt obsługi pasażerów na dworu w Solcu Kujawskim (fot.soleckujawski.pl)

•  Solec Kujawski ma nowy i nowoczesny dworzec kolejowy z funkcją zintegrowanej platformy przesiadkowej.
•  Zakończona inwestycja była ostatnią w grupie BiT City – zespole koordynowanych przez samorząd województwa kompleksowych, powiązanych i uzupełniających się przedsięwzięć w dziedzinie transportu publicznego.
 To druga – po uruchomionym z wielką pompą w 2013 roku wiadukcie pod linią kolejową nr 18 – solecka inwestycja finansowana w ramach pakietu BiT City.

Powstały zupełnie nowa, przeszklona i elegancka bryła punktu obsługi podróżnych z systemem informacji pasażerskiej i monitoringiem, parkingi dla samochodów i rowerów (park & ride, bike& ride) oraz zatoka autobusowa; przebudowano też perony i zagospodarowano plac dworcowy. Koszty wyniosły blisko 20 milionów złotych, a licząc z budową wiaduktu blisko 50 milionów złotych.

- BiT City zmieniło nasze myślenie o komunikacji publicznej. Przestaliśmy ją postrzegać w kategorii obciążeń i problemów, dostrzegliśmy możliwości i wygody. Komunikacja zbiorowa to także ekologiczna konieczność i właściwa odpowiedź na urbanizacyjne wyzwania współczesności. Kluczem jest funkcjonalne powiązanie wielu środków transportu, w naszym przypadku przede wszystkim kolei i transportu miejskiego – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 BiT City to sześć powiązanych ze sobą projektów inwestycyjnych, pięć z nich prowadziły kujawsko-pomorskie samorządy (samorząd województwa, Bydgoszcz, Toruń i Solec Kujawski), w przypadku szóstego inwestorem była państwowa spółka PKP Polskie Linie Kolejowe.

Pakiet obejmował wiele obliczonych na efekt synergii, uzupełniających się inwestycji – od modernizacji dworców i torowisk, poprzez zakup taboru i budowę platform przesiadkowych, po stworzenie całkiem nowej linii tramwajowej do bydgoskiej dzielnicy Fordon – łączących kolej i systemy komunikacji publicznej.

Wartość wszystkich przedsięwzięć z tej grupy i projektów powiązanych to ponad miliard złotych. Wszystkie zostały już zakończone.

 - W planach mamy BiT City 2 w perspektywie do roku 2020. Chodzi o połączenia komunikacyjne Bydgoszczy i Torunia z Włocławkiem, Grudziądzem i Inowrocławiem. Główny nacisk położymy na usprawnienie powiązań komunikacji miejskiej z pasażerskimi przewozami podmiejskimi i regionalnymi – mówi marszałek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.