PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy gmach szczecińskiej filharmonii oficjalnie otwarty

  • pt    1 września 2014 - 14:41

Prezydent Szczecina Piotr Krzystek i marszałek zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz uroczyście otworzyli gmach Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza.
Inwestycja otrzymała blisko 40 milionów unijnej dotacji. Teraz czas na wielkie muzyczne dzieła. A te zabrzmią w nowej siedzibie już w przyszły piątek, 5 września.

Nowa Filharmonia Szczecińska to sześciokondygnacyjny budynek, w tym dwupoziomowy podziemny parking. Obiekt, w którym dominuje biel oraz kolor szary i złoty powstał przy ulicy Małopolskiej. To miejsce, gdzie przed wojną znajdował się niemiecki Konzerthaus, zniszczony w trakcie alianckich nalotów na Szczecin podczas II wojny światowej i ostatecznie rozebrany w 1962 roku.

Czytaj: Prezydent Szczecina wystartuje w wyborach

Gmach zbudowany został na zasadzie połączonych ze sobafą elementów - białych, krystalicznych pudełek ze spiczastymi dachami ma 2 sale koncertowe - kameralną i symfoniczną - w sumie dla 1200 widzów.

Czytaj też: W Świnoujściu potrafią wykorzystywać unijne pieniądze

- Obiekt odpowiada aspiracjom naszego miasta. Budynek już jest ikoną Szczecina. To nie tylko wielkie wyzwanie architektoniczne. Tworzymy również instytucję, która w przestrzeni miasta będzie realizowała projekty muzyczne, i która będzie edukowała. Rozpoczynamy promocję filharmonii koncertami inauguracyjnymi i szeregiem innych wydarzeń - mówił prezydent Piotr Krzystek.

Realizacja inwestycji rozpoczęła się, w marcu 2011 roku, Całkowity koszt zadania wyniesie ostatecznie 120 milionów złotych. Blisko 40 milionów złotych to dofinansowanie unijne.

Projekt zrealizował założeń 6 Osi Priorytetowej "Rozwój Funkcji Metropolitalnych”, Działania 6.2 "Wzrost atrakcyjności kulturalnej na obszarze metropolitalnym”, Poddziałania 6.2.1 "Rozwój infrastruktury kulturalnej na obszarze metropolitalnym” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

- Nowy budynek filharmonii to obiekt szczeciński, ale ma służyć całej aglomeracji i Pomorzu Zachodniemu. Jestem przekonany, że korzystać z niego będą goście z części Meklemburgii-Pomorza Przedniego i Brandenburgii. Takiego obiektu potrzebowaliśmy, dzisiaj taki obiekt mamy - mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

Już w przyszły piątek 5 września br. w obecności prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odbędzie się koncert inaugurujący działalność szczecińskiej filharmonii. Przypadnie on w 130. rocznicę otwarcia Konzerthausu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.