PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy Jedwabny Szlak, minister Adamczyk: najważniejsze utworzenie korytarzy komunikacyjnych

  • PAP/KDS    13 marca 2018 - 16:11
Nowy Jedwabny Szlak, minister Adamczyk: najważniejsze utworzenie korytarzy komunikacyjnych
Zdaniem ministra, Polska wiąże wielkie nadzieje z możliwością przedłużenia autostrady A4 na Ukrainie. (fot. PTWP/Piotr Waniorek)

Utworzenie korytarzy komunikacyjnych, to zdaniem Andrzeja Adamczyka, ministra  infrastruktury priorytet w projekcie Nowego Jedwabnego Szlaku pomiędzy krajami azjatyckimi a Europą.
  • Adamczyk we wtorek wziął udział w panelu "Nowy Jedwabny Szlak na mapie transkontynentalnych korytarzy transportowych" podczas XI Forum Europa-Ukraina w Jasionce k. Rzeszowa.
  • Zaznaczył, że projektem jest zainteresowana Białoruś, której zależy na dobrych połączeniach komunikacyjnych z Europą.
  • - Projekt w wielu państwach postrzegany jest jako inwestycja Chin w korytarze transportowe; wielki kapitał chiński, z którego można skorzystać. Ja mam tutaj odmienne zdanie - powiedział Adamczyk.

- Uważam, że zaangażowanie strony chińskiej jest ważne, ale najważniejszym w tym wszystkim jest to, żeby zostały utworzone korytarze komunikacyjne biegnące przez państwa azjatyckie. Korytarze, które pozwolą się przemieszczać towarom. To jest sens w tym wszystkim; sens, żebyśmy tak postrzegali idee jednego pasa, jednego szlaku - mówił minister.

Zaznaczył, że projektem jest zainteresowana Białoruś, której zależy na dobrych połączeniach komunikacyjnych z Europą. - Myślę, że podobne myślenie towarzyszy Ukrainie - podkreślił.

Jego zdaniem, Polska wiąże wielkie nadzieje z możliwością przedłużenia autostrady A4 na Ukrainie.

Według Adamczyka, koncepcja Nowego Jedwabnego Szlaku jest realizowana już w Transkaspijskim Korytarzu Transportowym. Ten szlak kolejowy biegnie z Chin przez Kazachstan, Morze Kaspijskie, Azerbejdżan, Gruzje, Morze Czarne, i dalej przez Ukrainę do Polski. - To się już materializuje - zaznaczył.

Jego zdaniem, ważnym elementem Nowego Jedwabnego Szlaku jest też przebudowa, rozbudowa pełnej infrastruktury granicznej z Ukrainą. Podobnie powinno dziać się również na granicy z Białorusią.

Uczestniczący w panelu poseł Stanisław Żmijan z sejmowej komisji infrastruktury przypomniał, że Polska przed wstąpieniem do Unii Europejskiej miała prawie 30 przejść granicznych z Niemcami. - Dzisiaj powinniśmy to samo czynić na granicy polsko-ukraińskiej. Nie możemy ograniczyć się do siedmiu przejść. Powinno być 27 takich przejść. Są to wyzwania na dziś - powiedział Żmijan.

Promowany przez Chiny projekt Nowego Jedwabnego Szlaku polega na zbudowaniu sieci połączeń między szybko rozwijającą się zachodnią częścią tego kraju a Europą. Projekt koncentruje się przede wszystkim na stworzeniu infrastruktury transportowej oraz zaplecza logistycznego. Interesujący dla Polski i jej sąsiadów wariant południowy przebiega przez kraje Azji Centralnej i południowego Kaukazu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.