PARTNER PORTALU
  • BGK

"Nowy Luwr" we francuskich Katowicach

  • PAP    7 grudnia 2009 - 05:46

Filia słynnego muzeum powstanie w zagłębiu węglowym na północy Francji.
Nowoczesna filia słynnego paryskiego Luwru ma powstać już niedługo w niewielkim mieście Lens w dawnym regionie górniczym na północy Francji. W piątek uroczystej inauguracji budowy muzeum dokonał szef resortu kultury Frederic Mitterrand.

Minister wmurował w piątek kamień węgielny pod nowy budynek, który będzie nosił nazwę Louvre-Lens. Lokalny oddział Luwru w regionie Nord-Pas-de-Calais pomieści około 250 sezonowo zmienianych dzieł, pochodzących z najsłynniejszego paryskiego muzeum. Po otwarciu w 2012 roku będzie tam można obejrzeć obrazy wielkich mistrzów, w tym Leonarda da Vinci, Rembrandta, Rafaela czy Botticelliego.

Pod względem architektury filia nie będzie w żadnym stopniu naśladowała swojego stołecznego pierwowzoru. Kompleks sześciu czworokątnych budynków z metalu i betonu zwieńczony szklanym dachem ma się rozciągać pośrodku wielkiego parku o łącznej powierzchni 28 tysięcy m. kw. Autorem projektu są japońscy architekci z agencji Sanaa. Koszt muzeum wyniesie 150 milionów euro, w większości pokrytych ze środków lokalnych.

Twórcy Louvre-Lens spodziewają się, że co roku nowe muzeum będzie przyciągać od 450 do 550 tysięcy ludzi, a w roku otwarcia jeszcze więcej - nawet 700 tysięcy. Władze Lens, liczącego tylko około 35 tysięcy mieszkańców, mają nadzieje na "efekt Bilbao" - hiszpańskiego miasta, które dzięki stworzonemu tam Muzeum Guggenheima zaczęło się szybko rozwijać. Dotychczas Lens kojarzyło się Francuzom z innych regionów jedynie z kopalniami, dziś już nieistniejącymi, i popularnym klubem piłki nożnej.

Budowę innego oddziału Luwru rozpoczęto w 2007 roku w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich według projektu słynnego architekta Jeana Nouvela. Otwarcie tamtejszego muzeum jest planowane w 2013 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.