PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy miejski stadion w Lublinie do 2013 r.

  • PAP    30 listopada 2010 - 15:26
Nowy miejski stadion w Lublinie do 2013 r.

155 mln zł ma kosztować budowa nowoczesnego stadionu miejskiego w Lublinie. Ponad 40 proc. tej kwoty to dotacja z funduszy unijnych. Obiekt ma powstać do końca 2013 r. na terenie po dawnej cukrowni.
Wiceprezydent Lublina Krzysztof Żuk oraz marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Grabczuk podpisali we wtorek umowę o dofinansowaniu inwestycji ze środków europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Miasto Lublin otrzymało na budowę stadionu dotację w wysokości blisko 67,4 mln zł. 

- Możemy już ogłaszać przetargi, jeszcze w tym roku rozpoczną się procedury wyłaniania wykonawców. Stadion będzie zlokalizowany w bardzo dobrym miejscu, przy ul. Krochmalnej, gdzie obok powstanie, mniej więcej w tym samym czasie, centrum komunikacyjne - powiedział Żuk.

Stadion pomieści 15,5 tys. widzów. Trybuny będą zadaszone. Płyta główna stadionu będzie pokryta naturalną trawą. Projekt przewiduje też wybudowanie bieżni tartanowej oraz dwóch pełnowymiarowych boisk treningowych (jedno o nawierzchni z trawy naturalnej a drugie - z trawy syntetycznej).

Oprócz zaplecza sanitarnego i administracyjnego będą tam sale do ćwiczeń. Dogodny dojazd do stadionu ma zapewnić przebudowa układu komunikacyjnego i wybudowanie sieci dróg wokół obiektu wraz ze zjazdami do parkingów, na których łącznie ma się zmieścić ponad tysiąc samochodów. Kompleks będzie ogrodzony i monitorowany. Stadion ma spełniać wymogi PZPN oraz międzynarodowych federacji piłkarskich.

- To ważna inwestycja zarówno dla mieszkańców Lublina jak i regionu - podkreślił Grabczuk.

Stadion powstanie na terenach po dawnej cukrowni, zamkniętej w 2008 r. W październiku miasto przejęło grunty po cukrowni od Krajowej Spółki Cukrowej. Za przejęcie prawa użytkowania wieczystego 18 ha terenu przy ul. Krochmalnej, w pobliżu przepływającej przez Lublin rzeki Bystrzycy, miasto zapłaci KSC 9,5 mln zł. 10 proc. ceny będzie zapłacone do końca 2010 r., a reszta - w dwóch ratach - w roku przyszłym.

Czytaj też:

Śmiertelny wypadek na stadionie na Euro 2012. Prace wstrzymane 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Ryszard z Lublina, 2010-12-01 20:14:05

    Koledzy wspierajmy się, a te stadiony co już są to "olejmy". Przecież 1km dalej jest teren miejski to po co budować na kupionym za 9mln terenie ? Czy to dla mieszkańców marnuje się ich pieniądze. Inwestycja w tym miejscu nie ma uzasadnienia przynajmniej patrząc po gospodarsku, no chyba, ż...e się patrzy tylko politycznie.  rozwiń