PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy most na Odrze już otwarty

  • PAP    10 września 2012 - 13:14
Nowy most na Odrze już otwarty

W poniedziałek oddano do użytku nowy most na Odrze, łączący miejscowości Ciechanów i Radoszyce w ciągu drogi wojewódzkiej nr 323. Inwestycja o wartości 74 mln zł powstała w ciągu dwóch lat.
Jak poinformowała Anna Czujko z biura prasowego Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego, nowy most ma kluczowe znaczenie dla mieszkańców miejscowości położonych na obu brzegach Odry, na przeszło 40-kilometrowych odcinku między Ścinawą a Głogowem.

Czytaj też: Most otwarty dla samochodów i pieszych

"Mosty w Ścinawie i Głogowie prowadzą ruch przez ich centra i nie są przystosowane do ruchu o takim natężeniu, jak obecnie. Aby przedostać się na drugi brzeg Odry pomiędzy tymi miastami, trzeba było korzystać z promu, co znacznie wydłużało czas podróży i było uzależnione od stanu wód oraz warunków atmosferycznych" - wyjaśniła Czujko.

Czytaj: Odra do pogłębienia?

Nowy most o długości pół kilometra i szerokości 15 metrów ma nośność 50 ton. Jego budowa kosztowała 74 mln zł, z czego 31 mln zł to fundusze unijne.

Z powodu ochrony należącego do KGHM Polska Miedź SA zbiornika technologicznego Żelazny Most, na razie z przeprawy nie mogą korzystać samochody ciężarowe. "Ograniczenie dotyczy dróg dojazdowych, nie zaś samego mostu (...). Ruch ciężarówek po drodze wojewódzkiej nr 323, w miejscu gdzie sąsiaduje ona bezpośrednio ze zbiornikiem, grozi jego destrukcją, a w konsekwencji katastrofą ekologiczną" - wyjaśnił Krzysztof Kiniorski z działu komunikacji społecznej i analiz Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei.

Czytaj też: Będzie kolejka linowa nad Odrą?

W związku z koniecznością ochrony zbiornika Żelazny Most, Dolnośląska Służba Dróg i Kolei przygotowuje i realizuje program przebudowy dróg wojewódzkich w tym rejonie, obejmujący trasy prowadzące do mostu w Ciechanowie od strony Góry, a także drogi od strony Lubina i Głogowa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Horror Żelazny Most, 2012-09-10 14:51:20

    Zbiornik Żelazny Most JUŻ jest katastrofa ekologiczną na skalę europejską, a jego zniszczenie przez ciężarówki wręcz pomogło by środowisku. Blokowanie nowo-zbudowanego mostu przez KGHM ma krótkie nogi, bo mieszkańcy na to sie nie zgodzą.