PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy most na Odrze w Ciechanowie

  • lk    7 października 2010 - 17:19
Nowy most na Odrze w Ciechanowie

Dziś uroczyście wmurowano kamień węgielny w przyczółek mostu przez Odrę w Ciechanowie (droga wojewódzka nr 323).
„Budo inwestycja, w ramach której powstanie nowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 323 wraz z mostem na Odrze. Inwestycja jest zlokalizowana na Dolnym Śląsku w powiatach lubińskim i górowskim, gminie Rudna (m. Radoszyce) i gminie Jemielno (m. Ciechanów) między Radoszycami a Ciechanowem - w istniejącym ciągu DW 323 jako jej nowy przebieg między Lesznem, Górą a Studzionkami. 

Obecnie w ciągu DW nr 323 w miejscu przejścia przez Odrę funkcjonuje przeprawa promowa. Na ponad 40-kilometrowym odcinku Odry, oddzielającej położone po jej lewej stronie powiaty: głogowski, polkowicki, lubiński od prawobrzeżnych: górowskiego i wołowskiego brak jest przepraw mostowych. Mosty: w Głogowie (DK 12) i w Ścinawie (DK 36) prowadzą ruch kołowy przez środek obu miast. Ponadto te mosty nie są dostosowane do ruchu pojazdów ciężkich. Powiat górowski – w części północno-zachodniej jest oddzielony Odrą od reszty województwa dolnośląskiego. Natomiast funkcjonowanie przepraw promowych jest uzależnione od poziomu wód Odry i pory roku. Promy mogą zabrać od 3 do 4 pojazdów osobowych i kursują stosunkowo rzadko – dwa razy na godzinę tam i z powrotem – stąd niewielka przepustowość przepraw promowych, które w zasadzie wykorzystywane są tylko i wyłącznie w ruchu lokalnym. Rosnący ruch towarowy od terenów rolniczych Wielkopolski do obszaru Lubińsko-Głogowskiego Zagłębia Miedziowego wymaga nowego połączenia, odpowiadającego wyższym wymaganiom w zakresie nośności i odpowiedniej przepustowości.

Droga na odcinku objętym opracowaniem ma więc kluczowe znaczenie dla obsługi ruchu w tym regionie.
Według przeprowadzonych analiz zakłada się, że most na Odrze przejmie ok. ⅓ - ¼ ruchu z najbliższych przepraw mostowych w Głogowie i Ścinawie.

Inwestycja będzie współfinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

 Czytaj też:

321 mln zł z UE na budowę mostu w Toruniu 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.