PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy most, prace przy obwodnicy - dzieje się w Krośnie

  • KrosnoCity.pl    16 lipca 2014 - 11:28
Nowy most, prace przy obwodnicy - dzieje się w Krośnie

Podpisana została umowa z wykonawcą poszerzonego zakresu robót na krośnieńskiej "obwodnicy". Na przebudowę drogi krajowej, miasto uzyskało dodatkowe środki w kwocie 16 mln zł.
Dzięki temu możliwa jest realizacja docelowego zakresu przebudowy i rozbudowy drogi krajowej nr 28 na całym odcinku przebiegającym w granicach Miasta Krosna. Mówiono też o przejściu dla pieszych z "Guzikówki".

Umowa z wykonawcą
Podczas konferencji prasowej 15 lipca podpisano umowę na poszerzenie zakresu robót na tak zwanej "obwodnicy".

Józef Wandas (Prezes Zarządu Rejonu Budowy Dróg i mostów - lider konsorcjum) podkreślał, jak ważne jest to, że właśnie miejscowa firma realizuje tę inwestycję. - Miejscowe firmy inaczej podchodzą do zadania - stwierdził. Zapewnił, że także podwykonawcy to lokalne firmy współpracujące ze spółką od 15 lat.

Prezydent Piotr Przytocki dodał - Prace prowadzone są zgodnie z harmonogramem, a nawet z wyprzedzeniem na pewnych robotach. Pogoda sprzyja - prezydent przekonywał, że do realizacji drugiego etapu jest dobrze przygotowany. - Dziennikarze się dziwią, że oddajemy w terminie - śmiał się Józef Wandas.

- Mamy przygotowany harmonogram robót. W pierwszej kolejności skupimy się na budowie mostu na Lubatówce. Chcemy go zrealizować w tym roku, do 15 grudnia - zapowiedział Piotr Szmyd, dyrektor kontraktu. - Mamy 15 km budowy urządzeń energetycznych, kanalizację, ciepłociąg do przebudowy, wodociąg. Zakres jest bardzo duży - dodał Piotr Szmyd.

Całkowita wartość wydatków w ramach przebudowy "obwodnicy" wynosi 156,5 mln zł, z czego dofinansowanie to prawie 120 mln zł. W drugim przetargu wybrano ofertę konsorcjum firm: Rejonu Budowy Dróg i Mostów w Krośnie (lider konsorcjum) i Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych i Drogowych w Krośnie (partner). Za 42,9 mln zł wykonawca zbuduje m.in. drugą nitkę drogi krajowej od mostu na Lubatówce do myjni przy ul. Bieszczadzkiej przed skrzyżowaniem z ulicami Żniwną - Dmochowskiego, przebuduje skrzyżowania drogi krajowej z ulicami Grodzką i Wyszyńskiego, Lwowską oraz drogą "G", a także wybuduje dwa mosty na Lubatówce, odcinki dróg serwisowych oraz ekrany akustyczne.

- To marzenie o zrealizowaniu pełnego zakresu przebudowy obwodnicy jeszcze rok temu było bardzo mgliste i nierealne - mówił na konferencji prezydent Piotr Przytocki. Jego zastępca, Tomasz Soliński dodał: - Nie było tak na serio brane pod uwagę. Wartość projektu w zakresie podstawowym podchodziło pod tzw. "duży projekt". Wtedy rozmowa o poszerzeniu zakresu nie była możliwa. Dzięki rozstrzygnięciu przetargu mogliśmy o tym rozmawiać. Środki, które zostały jako oszczędności plus dodatkowe środki (16 milionów) mogły być przeznaczone na kolejny etap - mówił zastępca prezydenta.

Trwają prace
Rozpoczęte w listopadzie 2013 roku prace obejmują niemal cały odcinek przebiegającej w granicach miasta drogi krajowej nr 28. Wymieniana zostaje nawierzchnia, a w wielu miejscach także warstwy konstrukcyjne jezdni. Na skrzyżowaniach drogi krajowej nr 28 z ulicami Rzeszowską, Krakowską - Popiełuszki, Tysiąclecia, Grodzką - Wyszyńskiego, Lwowską, droga "G", Żniwną - Dmochowskiego docelowo będzie funkcjonować sygnalizacja świetlna.

Największym placem budowy w ciągu drogi krajowej nr 28 jest węzeł Podkarpacka - Witosa. Powstaje tam bezkolizyjne skrzyżowanie w postaci dwóch wiaduktów. Budowany obecnie wiadukt zostanie udostępniony dla ruchu samochodowego w połowie sierpnia wtedy ruszy budowa drugiego wiaduktu i kolejne elementy węzła.×
KOMENTARZE (2)

  • xx, 2015-03-17 20:31:23

    Plan był taki: "W połowie sierpnia 2014 r. zostanie umożliwiony ruch na nowo powstałym obiekcie mostowym przy ul. Witosa". Realizacja mocno opózniona.
  • Jacek85, 2015-01-08 14:57:33

    Naprawdę ogromna inwestycja jak na Krosno. Inne miasta wielkości Krosna mogą brać przykład.