PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy przetarg na gliwicką halę

  • wnp.pl (TE)    8 sierpnia 2012 - 17:27
Nowy przetarg na gliwicką halę

Gliwicki magistrat ogłosił nowy przetarg na budowę hali widowiskowo-sportowej Podium.
ZAKTUALIZOWANE.Na przełomie maja i czerwca marszałek woj. śląskiego i prezydent Gliwic uzgodnili, że będą razem bronić projektu. Poinformowali, że będą chcieli zmienić opinię KE, m.in. odwołując się do pracujących na jej rzecz ekspertów Inicjatywy Jaspers.

Czytaj też: Prezydent i marszałek bronią "Podium" w Gliwicach

Celem Jaspersa jest pomoc w usprawnieniu przygotowania dużych projektów ubiegających się o unijne fundusze oraz pomoc państwom UE w szybkim i efektywnym ich wykorzystaniu. Samorządowcy wysłali projekt do analizy ekspertów Inicjatywy pod koniec maja. Eksperci sformułowali uwagi, do których Gliwice, jako główny adresat, mają się odnieść. W ostatnim czasie samorząd miasta przygotowywał wyjaśnienia. Jaspers zapowiadał wysłanie do KE swojej opinii po ich uzyskaniu.

Poza kwestią unijnego dofinansowania, Gliwice przygotowały już finansowanie pozostałej części kosztów budowy hali. Środki mają pochodzić z dochodów bieżących samorządu oraz z pożyczki Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Miasto, którego władze deklarują bardzo dobrą płynność finansową, podpisało już stosowną umowę kredytową z EBI.

Przed wakacjami za inwestycję o dużym znaczeniu dla krajowego sportu uznała "Podium" minister sportu - przyznając miastu na budowę hali 15 mln zł dotacji.

-------------- WCZEŚNIEJSZA INFORMACJA--------------

Pierwotnie do realizacji wartej blisko 300 mln zł inwestycji wybrano Polimex-Mostostal. Niedawno spółka zrezygnowała jednak z kontraktu, na którego podpisanie bezskutecznie czekała blisko dziewięć miesięcy.

Wybór Polimeksu do budowy Podium uprawomocnił się w październiku 2011 r. Magistrat jednak nie podpisywał ze spółką kontraktu, gdyż miastu nadal nie udało się uzyskać akceptacji Komisji Europejskiej dla dofinansowania inwestycji unijnymi środkami w wysokości 141 mln zł.

Czekając na rozstrzygnięcie tej kwestii Polimex przedłużał termin związania umową, jednak z końcem czerwca spółka postanowiła, że nie zrobi już tego po raz kolejny i nie będzie dalej czekała na pozyskanie środków przez inwestora.

Powodem rezygnacji było też m.in. zablokowane 5,5 mln zł wadium, które wpłacił Polimex starając się o kontrakt, a które przy obecnych problemach płynnościowych spółki zawsze może stanowić pewne wsparcie.

Więcej na ten temat tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.