Nowy Sącz: Muzeum Okręgowe w nowej siedzibie

• Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu musiało opuścić dotychczasową siedzibę w synagodze.
• Teraz najprawdopodobniej będzie się mieścić w budynku w centrum miasta przy ul. Jagiellońskiej 56.
• Władze Małopolski chcą przeznaczyć na zakup i adaptację gmachu 4 mln zł.
Nowy Sącz: Muzeum Okręgowe w nowej siedzibie
Władze regionu chcą przeznaczyć na nową siedzibę Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu ponad 4 mln zł (fot.wikipedia.org/Slopet)

Na początku tego roku zarząd województwa małopolskiego planował przeznaczyć na potrzeby placówki tzw. kamienicę Sieradzkich znajdującą się przy ul. Lwowskiej, należącą do miasta Nowy Sącz. Strony nie porozumiały się jednak w sprawie przekazania budynku.

Leszek Zegzda, członek zarządu województwa małopolskiego, poinformował podczas konferencji prasowej, że władze regionu chcą przeznaczyć na nową siedzibę Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu ponad 4 mln zł. Ponad 1 mln zł miałby pochodzić ze środków unijnych zagwarantowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, reszta - m.in. z budżetu województwa i muzeum.

Według niego obecnie kończą się negocjacje dotyczące zakupu budynku i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, w pierwszym kwartale 2018 r. turyści będą mogli odwiedzić nową siedzibę placówki.

W budynku - po odpowiedniej adaptacji - będzie można pomieścić jedne z najcenniejszych zbiorów instytucji, a także m.in. dodatkowe przestrzenie wystawiennicze i magazyn dzieł sztuki. "Brak profesjonalnego magazynu, a także fakt, że prawdopodobne w najbliższej przyszłości wyczerpie się formuła Domu Gotyckiego jako siedziby głównej i oddziału muzealnego, sprawia, że pozyskanie nowego budynku dla muzeum jest niezbędne" - ocenił Zegzda.

Z szacunków muzeum wynika, że na działalność wystawienniczą, naukowo-badawczą, edukacyjną oraz organizacyjno-administracyjną, a także magazyn zbiorów, potrzebny jest budynek o powierzchni użytkowej od 1 tys. do 1,5 tys. m kw. Największe, najatrakcyjniejsze wystawy zmienne, głównie z obszaru historii sztuki, wymagają powierzchni od 150 do 200 m kw.

Stałe ekspozycje (m.in. galeria malarstwa wybitnego sądeckiego artysty Bolesława Barbackiego, wystawa historyczna przedstawiająca dzieje Nowego Sącza i regionu) zajęłyby 120-150 m kw. Na urządzenie pracowni naukowo-badawczych, sal, w których będą się odbywać warsztaty i lekcje muzealne, a także biura administracyjne i księgowe niezbędna jest powierzchnia 300-350 m kw.

Do nowego magazynu (ok. 350 m kw.), wyposażonego w nowoczesne systemy zabezpieczania zbiorów i monitorujących warunki klimatyczne, przeniesione zostałyby wszystkie dzieła sztuki zdeponowane dotychczas w Galerii Dawna Synagoga oraz część eksponatów z innych oddziałów muzeum.

Sądeckie Muzeum Okręgowe od ponad 50 lat zajmowało tamtejszą synagogę. Świątynia jest własnością Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, która chce ją wykorzystywać do celów religijnych.

Sądecka synagoga pochodzi z XVIII wieku. Pod względem architektonicznym należy do tzw. synagog dziewięciopolowych, o sklepieniu wspartym pośrodku na czterech kolumnach. W czasie okupacji hitlerowskiej została zdewastowana i obrabowana.

W 1971 r. budynek został przekazana nowosądeckiemu Muzeum Okręgowemu, które po kapitalnym remoncie i adaptacji na cele wystawowe i magazynowe, udostępniło go do zwiedzania w 1982 r. W przedsionku synagogi mieściła się stała poświęcona sądeckim Żydom, natomiast w głównej sali modlitw prezentowane były wystawy zmienne z dziedziny historii, sztuki i kultury.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE