PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy Sącz: Muzeum Okręgowe w nowej siedzibie

  • PAP/AT    15 kwietnia 2016 - 07:43
Nowy Sącz: Muzeum Okręgowe w nowej siedzibie

Władze regionu chcą przeznaczyć na nową siedzibę Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu ponad 4 mln zł (fot.wikipedia.org/Slopet)

• Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu musiało opuścić dotychczasową siedzibę w synagodze.
• Teraz najprawdopodobniej będzie się mieścić w budynku w centrum miasta przy ul. Jagiellońskiej 56.
• Władze Małopolski chcą przeznaczyć na zakup i adaptację gmachu 4 mln zł.
Na początku tego roku zarząd województwa małopolskiego planował przeznaczyć na potrzeby placówki tzw. kamienicę Sieradzkich znajdującą się przy ul. Lwowskiej, należącą do miasta Nowy Sącz. Strony nie porozumiały się jednak w sprawie przekazania budynku.

Leszek Zegzda, członek zarządu województwa małopolskiego, poinformował podczas konferencji prasowej, że władze regionu chcą przeznaczyć na nową siedzibę Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu ponad 4 mln zł. Ponad 1 mln zł miałby pochodzić ze środków unijnych zagwarantowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, reszta - m.in. z budżetu województwa i muzeum.

Według niego obecnie kończą się negocjacje dotyczące zakupu budynku i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, w pierwszym kwartale 2018 r. turyści będą mogli odwiedzić nową siedzibę placówki.

W budynku - po odpowiedniej adaptacji - będzie można pomieścić jedne z najcenniejszych zbiorów instytucji, a także m.in. dodatkowe przestrzenie wystawiennicze i magazyn dzieł sztuki. "Brak profesjonalnego magazynu, a także fakt, że prawdopodobne w najbliższej przyszłości wyczerpie się formuła Domu Gotyckiego jako siedziby głównej i oddziału muzealnego, sprawia, że pozyskanie nowego budynku dla muzeum jest niezbędne" - ocenił Zegzda.

Z szacunków muzeum wynika, że na działalność wystawienniczą, naukowo-badawczą, edukacyjną oraz organizacyjno-administracyjną, a także magazyn zbiorów, potrzebny jest budynek o powierzchni użytkowej od 1 tys. do 1,5 tys. m kw. Największe, najatrakcyjniejsze wystawy zmienne, głównie z obszaru historii sztuki, wymagają powierzchni od 150 do 200 m kw.

Stałe ekspozycje (m.in. galeria malarstwa wybitnego sądeckiego artysty Bolesława Barbackiego, wystawa historyczna przedstawiająca dzieje Nowego Sącza i regionu) zajęłyby 120-150 m kw. Na urządzenie pracowni naukowo-badawczych, sal, w których będą się odbywać warsztaty i lekcje muzealne, a także biura administracyjne i księgowe niezbędna jest powierzchnia 300-350 m kw.

Do nowego magazynu (ok. 350 m kw.), wyposażonego w nowoczesne systemy zabezpieczania zbiorów i monitorujących warunki klimatyczne, przeniesione zostałyby wszystkie dzieła sztuki zdeponowane dotychczas w Galerii Dawna Synagoga oraz część eksponatów z innych oddziałów muzeum.

Sądeckie Muzeum Okręgowe od ponad 50 lat zajmowało tamtejszą synagogę. Świątynia jest własnością Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, która chce ją wykorzystywać do celów religijnych.

Sądecka synagoga pochodzi z XVIII wieku. Pod względem architektonicznym należy do tzw. synagog dziewięciopolowych, o sklepieniu wspartym pośrodku na czterech kolumnach. W czasie okupacji hitlerowskiej została zdewastowana i obrabowana.

W 1971 r. budynek został przekazana nowosądeckiemu Muzeum Okręgowemu, które po kapitalnym remoncie i adaptacji na cele wystawowe i magazynowe, udostępniło go do zwiedzania w 1982 r. W przedsionku synagogi mieściła się stała poświęcona sądeckim Żydom, natomiast w głównej sali modlitw prezentowane były wystawy zmienne z dziedziny historii, sztuki i kultury.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.