PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy Sącz. Zamknięcie mostu heleńskiego; kolejowa komunikacja zastępcza

  • PAP/AH    12 kwietnia 2018 - 10:38
Nowy Sącz. Zamknięcie mostu heleńskiego; kolejowa komunikacja zastępcza
(fot. Karol007/wikimedia, licencja CC BY - SA 3.0pl)

7 maja rano zostanie zamknięty tzw. most heleński na Dunajcu w Nowym Sączu, jedna z najważniejszych przepraw w tym mieście. Zostanie on wyburzony, a na jego miejscu powstanie nowy most. Na czas budowy uruchomiona zostanie bezpłatna kolejowa komunikacja zastępcza.
  • Zamknięcie przeprawy nastąpi 7 maja o godzinie 9.00.
  • Będzie to oznaczało sporo utrudnień komunikacyjnych.
  • Władze miasta zapewnią transport wszystkim, którzy będą chcieli bezpiecznie przedostać się z jednego brzegu rzeki na drugi.

Prace przy budowie nowego mostu zostały podzielone na trzy etapy. Mimo wyłączenia mostu w pierwszym etapie prac będzie możliwość przejazdu przez skrzyżowania ulic Bulwar Narwiku, Legionów, Tarnowska, Piotra Skargi oraz ulic Krakowska, Dunajcowa, Starowiejska. W tym czasie prowadzone będą prace związane z rozbiórką mostu, a także z wykonaniem podpór tymczasowych pod właściwą konstrukcję nowego mostu.

Po dwóch miesiącach od zamknięcia przeprawy, z ruchu wyłączone też będą skrzyżowania po obu stronach Dunajca. Budowa nowych rond na tych skrzyżowaniach potrwa około trzech miesięcy, a następnie zostanie na nich przywrócony ruch drogowy.

- To będzie najbardziej newralgiczny moment, kiedy cały układ komunikacyjny będzie wyłączony z ruchu i możemy się spodziewać dużych utrudnień w poruszaniu się w obrębie zamkniętych skrzyżowań - ocenił dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg Grzegorz Mirek.

Trzeci etap prac związany będzie już z wykonaniem samego obiektu mostowego do czasu, kiedy zostanie on oddany do użytku. Zakończenie wszystkich prac przewidziane jest na styczeń 2019 r.

Budowa nowego tzw. mostu heleńskiego na Dunajcu wraz z przebudową układu komunikacyjnego po obu stronach rzeki rozpoczęła się w listopadzie ub.r. Inwestycja będzie kosztować prawie 76,5 mln zł. Nowa przeprawa zastąpi wysłużony stary most heleński, który znajduje się w fatalnym stanie technicznym. Most, leżący w ciągu drogi krajowej nr 75 i 28, stanowi jedną z najważniejszych przepraw w Nowym Sączu.

Zdaniem władz miasta inwestycja rozwiąże problemy komunikacyjne w centrum Nowego Sącza. Miasto otrzymało na realizację inwestycji dotację z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Zakres inwestycji obejmuje kompletną przebudowę mostu na Dunajcu, polegającą na całkowitej rozbiórce istniejącego obiektu i budowie w jego miejsce nowego, dwuprzęsłowego mostu. Droga krajowa nr 75 i 28, w ciągu której jest zlokalizowany most, zostanie dostosowana do parametrów odpowiadających klasie GP (główna przyspieszona). Przeprawa przez Dunajec będzie mieć cztery pasy ruchu i ścieżkę rowerową.

Zaplanowano też modernizację istniejących skrzyżowań w rejonie ulic Bulwar Narwiku - Legionów - Tarnowska i ulic Krakowska - Dunajcowa - Starowiejska, gdzie powstaną dwa ronda ułatwiające wjazd na nowy most.

Na czas budowy nowego mostu i rond po jednej i drugiej stronie Dunajca, zostanie uruchomiony przez Przewozy Regionalne bezpłatny szynobus, kursujący między stacjami Nowy Sącz ulica Krakowska a Nowy Sącz Miasto. Pociąg każdego dnia będzie realizował 30 kursów, od godziny 6 do 18. Czas przejazdu między stacjami wyniesie od 5 do 7 minut.

Kursy szynobusa zostaną skoordynowane z kursowaniem komunikacji zbiorowej linii autobusowych. Dodatkowo wzdłuż ulicy Krakowskiej - od torów kolejowych w kierunku stacji paliw, wyznaczony zostanie pas parkingowy dla samochodów osobowych pozostawionych przez osoby korzystające z przejazdu szynobusem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.