PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy sposób finansowania budownictwa społecznego

  • bad    4 kwietnia 2014 - 12:13
Nowy sposób finansowania budownictwa społecznego

Bank Gospodarstwa Krajowego zorganizuje pierwszą w Polsce emisję obligacji długoterminowych dla towarzystwa budownictwa społecznego.
Klientem, który skorzystał z tej zupełnie nowej formy finansowania działalności, jest TBS w Opolu. Środki z emisji w wysokości 5 mln zł pozwolą sfinansować budowę bloku z 74 mieszkaniami.

Pierwsza umowa emisyjna obligacji zwykłych zabezpieczonych hipotecznie dla Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS) w Opolu została zawarta 28 marca br. Obligacje długoterminowe dla TBS są produktem stworzonym przez Bank Gospodarstwa Krajowego w odpowiedzi na możliwości i cele sektora budownictwa społecznego.

Emisja obligacji będzie współfinansować budowę bloku mieszkalnego z 74 lokalami, z których większość będzie użytkowana w nowatorskim systemie wynajmu z dojściem do własności. Oferta tanich mieszkań jest skierowana przede wszystkim do osób, które nie mają zdolności kredytowej, co uniemożliwia im zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Jednocześnie osoby te stać na zapłatę części ceny mieszkania oraz miesięczne ponoszenie kosztów umiarkowanego czynszu.

- Forma obligacji oferowanych przez BGK to pionierskie rozwiązanie, będące połączeniem miejskich obligacji długoterminowych według wzorców amerykańskich oraz kredytu budowlanego - wyjaśnia Dariusz Stachera, dyrektor Departamentu Budownictwa Społecznego BGK. - Produkt nie występuje w ofercie żadnego banku w Polsce. Dzięki emisji obligacji możliwe będzie elastyczne sfinansowanie wielu potrzebnych i ciekawych inwestycji w obszarze budownictwa czynszowego dla ludzi o umiarkowanych dochodach - dodaje Stachera.

W latach 2006-2009 towarzystwa budownictwa społecznego mogły składać wnioski o preferencyjne kredyty ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego (zarządzał nim BGK), dzięki którym zostało wybudowanych prawie 80 tysięcy mieszkań.

Bank Gospodarstwa Krajowego to jedyny w Polsce bank państwowy. Misją BGK jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego Polski oraz sektora finansów publicznych w realizacji jego zadań. Bank prowadzi programy wspierania eksportu oraz programy infrastrukturalne, rozwija system poręczeń i gwarancji. Uczestniczy w finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego, spółek komunalnych i zakładów opieki zdrowotnej, a także w realizacji programów związanych z poprawą sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępem Polaków do mieszkań. Jest instytucją wiodąca w procesie konsolidacji finansów publicznych oraz w systemie przepływu środków europejskich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • mikadooo, 2014-04-07 11:07:40

    Na portalu tbs24.pl zbierane są podpisy pod petycją o zmiane ustawy o wykupie mieszkań TBS. Wszyscy chętni proszę sie wpisywać.NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: