PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy terminal autobusowy w Krakowie

  • GK/krakow.pl    18 lipca 2011 - 10:55

Nowy terminal wybudowano na około hektarowej, niezagospodarowanej działce, w rejonie skrzyżowania ulic Wielickiej i Powstańców Wielkopolskich.
W skład dworca wchodzą: parterowy budynek o powierzchni około 200 mkw z poczekalnią, pomieszczeniami dla kierowców i dyspozytorów, zadaszony plac manewrowo – przesiadkowy, stanowiska postojowe transportu publicznego i perony dla podróżnych.

Dodatkowo poza placem manewrowym dla komunikacji zbiorowej, przewidziano parking dla samochodów osobowych. Cały obiekt jest w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Przy terminalu są też stojaki rowerowe, zamontowane przed kilkoma dniami w ramach akcji „Zaparkuj klimatycznie”.

Terminal przy Wielickiej ma charakter dworca przesiadkowego. „To doskonały punkt, gdzie osoby dojeżdżające busami do miasta z podkrakowskich gmin będą się mogły przesiąść na autobus czy tramwaj” – mówił prezydent Jacek Majchrowski (zabierz głos/oceń prezydenta) podczas wizytacji terminala.

Dodatkowo, podróżni będą się mogli tam odpocząć i coś zjeść. Na dworcu znajduje się węzeł sanitarny oraz zaplecze gastronomiczne.

W przyszłości dworzec koło estakady nad ulicą Wielicką wejdzie w skład zintegrowanego węzła komunikacji zbiorowej Wielicka – Powstańców Wielkopolskich.

Wtedy korzystać z niego będą nie tylko pasażerowie autobusów, tramwajów, busów, ale także klienci PKP i Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Dzięki uruchomieniu dworca przy Wielickiej możliwe stało się zlikwidowanie przystanków autobusowych na placu Bohaterów Getta dla linii 127 i 158.

To ważne, bo po rewitalizacji, plac Bohaterów Getta odzyskał reprezentacyjny charakter i stał się miejscem pamięci o tragicznych losach krakowskich Żydów.

Terminal autobusowy przy ulicy Wielickiej był budowany od października 2009 roku. Wykonawcą była firma SAMBUD, a koszt zamknął się kwotą 7,6 mln złotych.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.