PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy wiadukt w Jastrzębiu-Zdroju

  • GK    8 października 2013 - 16:22
Nowy wiadukt w Jastrzębiu-Zdroju

Zakończyła się budowa wiaduktu drogowego w Jastrzębiu-Zdroju. Nowy obiekt przy ul. Pszczyńskiej w ciągu drogi wojewódzkiej nr 933 kosztował 17 mln zł netto (21 mln brutto).
Nowy wiadukt powstał na zlecenie Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój. Budowa została zrealizowana przez Skanska. Otwarcie wiaduktu jest planowane na piątek 11 października.

Nowy wiadukt w Jastrzębiu-Zdroju został wybudowany w miejscu dotychczasowego obiektu. Zlokalizowany jest w ciągu ulicy Pszczyńskiej i przebiega nad torami JSK.

Wiadukt ma 55 m długości. Jest to obiekt jednoprzęsłowy o konstrukcji płytowo-belkowej z dwoma sprężonymi dźwigarami opartymi na żelbetowych podporach, które oparte są na słupo-palach o średnicy 1800 mm, oraz długościach 23,5m i 25,5m.

Wiadukt jest położony wyżej niż poprzedni, rozebrany obiekt. Został on podniesiony w stosunku do starego wiaduktu o 5,5 m.

Nowy obiekt został wyposażony w bariery ochronne, instalację odwadniającą i schody skarpowe. Powierzchnie betonowe wiaduktu zabezpieczono antykorozyjnymi powłokami malarskimi.

Inwestycja obejmowała nie tylko budowę nowego wiaduktu. Znaczną część robót stanowiły prace drogowe, w szczególności przebudowa dróg najazdowych prowadzących na nowy wiadukt.

- Podniesienie wiaduktu oraz korekta profilu podłużnego wymagała wykonania nasypów sięgających w rejonie nowego wiaduktu do 17 m wysokości - mówi Adrian Duda menedżer projektu.

Materiał, z którego został wykonany nasyp, zgodnie z wymaganiami inwestora pochodził z bieżącej eksploatacji górniczej - łupka przewarstwionego warstwą piasku. Materiał ten był dostarczany na plac budowy transportem kolejowym.

W ramach inwestycji w trakcie realizacji wiaduktu Skanska wykonała również aktualizację projektu oraz prowadziła monitoring odkształceń terenu. Były one konieczne z uwagi na wpływ eksploatacji górniczej.

Przy okazji budowy wiaduktu Skanska przebudowała sieć wodociągową i teletechniczną oraz wybudowała oświetlenie uliczne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.