PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy wykonawca remontu dąbrowskiego ośrodka kultury

  • PAP    28 maja 2013 - 17:01
Nowy wykonawca remontu dąbrowskiego ośrodka kultury

Nowego wykonawcę remontu Pałacu Kultury Zagłębia wybrał we wtorek samorząd Dąbrowy Górniczej. Modernizacja jednej z bardziej znanych placówek kulturalnych w tej części regionu miała zakończyć się jesienią 2013 r. Po zmianie wykonawcy, opóźni się o rok.
Jak poinformował we wtorek rzecznik dąbrowskiego magistratu Bartosz Matylewicz, nowym wykonawcą zostało konsorcjum trzech firm, z miejscowym przedsiębiorstwem "Piaskowski i Spółka", jako jego liderem. Umowa zostanie podpisana prawdopodobnie w połowie czerwca, wartość kontraktu na dokończenie prac to niespełna 40,4 mln zł.

Dotychczasowemu wykonawcy - firmie Budostal-2, która zrealizowała ok. jedną trzecią zaplanowanych prac, miasto zapłaciło nieco ponad 11 mln zł.

Miasto odstąpiło od umowy z Budostalem-2 w październiku ub. roku. Jednym z głównych powodów było zbyt wolne tempo prac i brak wdrożenia, mimo zapowiedzi, planu naprawczego. Zaawansowanie robót na koniec września ub. roku powinno było sięgać 54 proc., a wynosiło ok. 31 proc.

Jak akcentuje dąbrowski samorząd, główny wykonawca nie przekazywał należności podwykonawcom, co doprowadziło do braków kadrowych na budowie, a w efekcie - do opóźnień. Miasto przez pewien czas próbowało reagować, m.in. płacąc bezpośrednio podwykonawcom.

Niezależnie od tego wojewódzki konserwator zabytków wstrzymał w ub. roku prace po zalaniu zabytkowych sufitów i parkietu pałacu - z powodu wadliwego zamontowania świetlików dachowych. Konserwator, wstrzymując roboty, wziął też pod uwagę wcześniejsze uszkodzenia zabytkowych elementów obiektu.

W ramach remontu odnowiono dotąd większość elewacji i wymieniono część instalacji Pałacu. Projekt zakłada też udostępnienie części pomieszczeń w podziemiach i na poddaszu obiektu, dobudowanie windy i podjazdów dla niepełnosprawnych, dostosowanie budynku do norm ochrony przeciwpożarowej oraz zastosowanie rozwiązań poprawiających sprawność energetyczną i klimatyczną.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, zasadnicze środki na remont pałacu to część sięgającego 250 mln zł kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (ok. 50 mln zł). Główną część kredytu przewidziano na sfinansowanie wkładu własnego do unijnego projektu modernizacji gospodarki wodno-ściekowej w mieście.

Pałac Kultury Zagłębia powstał w latach 1951-58. To wpisany na listę zabytków przykład socrealizmu - stylu architektonicznego lubującego się w ciężkim, bogatym wystroju wnętrz i okazałości. W budynku jest m.in. sala widowiskowa na prawie 700 miejsc, marmurowe hole, sala kinowa, galerie, pracownie i świetlice; działają tam m.in. orkiestry, zespoły taneczne i muzyczne czy uniwersytet trzeciego wieku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.