PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy wykonawca w szczecińskim Technoparku

  • pap    30 grudnia 2013 - 16:04
Nowy wykonawca w szczecińskim Technoparku

Firma Skanska SA z Warszawy dokończy budowę szczecińskiego Technoparku Pomerania - miejskiej inwestycji współfinansowanej z funduszy unijnych. Nowy wykonawca wykona prace za blisko 43 mln z. netto (ok. 53 mln zł brutto). w ciągu 10 miesięcy.
Nowe powierzchnie biurowe Technoparku Pomerania będą udostępnianie najemcom na początku 2015 roku.

"Termin nie jest zagrożony z powodu zimy, ponieważ najważniejsze prace, które zostały do wykonania, to prace technologiczne i wykończeniowe wewnątrz budynków. Prace zewnętrzne zaplanowano na okres wiosenno-letni. Mamy doświadczenie w kończeniu inwestycji, które przejmujemy w trakcie realizacji" - podkreślił Maciej Długaszewski z firmy Skanska.

Jak dodał prezes Technoparku Pomerania Andrzej Feterowski, w nowej umowie zmieniono zasady rozliczeń z generalnym wykonawcą. "Będzie on otrzymywał transze za ukończenie kolejnych etapów budowy dopiero po rozliczeniu się z podwykonawcami. Takie rozwiązanie umożliwi zabezpieczenie interesów podwykonawców i pozwoli uniknąć sytuacji, w których nie będą oni otrzymywali wynagrodzenia za wykonane roboty" - zaznaczył.

Inwestycja ma opóźnienie 12 miesięcy. To efekt niewywiązania się z warunków umowy poprzedniego generalnego wykonawcy, firmy Tembud Bis, z którym rozwiązano umowę.

Jak zapewniają służby prasowe Technoparku, unijne dofinansowanie projektu nie jest zagrożone, bowiem w uzgodnieniu z Zachodniopomorskim Urzędem Marszałkowskim przedłużono termin realizacji inwestycji do marca 2015 roku.

Rozbudowę Technoparku rozpoczęto w kwietniu ub.r. Według założeń inwestora, którym jest miasto Szczecin, Technopark stanie się kluczowym ośrodkiem wspierającym innowacyjną przedsiębiorczość; ma wspomóc lokalnych przedsiębiorców, ale też zwiększyć atrakcyjność miasta dla zagranicznych firm.

Cała inwestycja ma kosztować ok. 100 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to 40 proc.

Technopark Pomerania wzbogaci się o trzy budynki o łącznej powierzchni 11 tys. m kw. W dwóch z nich powstaną biura, baza konferencyjno-szkoleniowa, przestrzenie wystawiennicze oraz zaplecze socjalne. Trzeci budynek zostanie przeznaczony na centrum informatyczne, z największą w regionie serwerownią, która umożliwi świadczenie nowych usług przez firmy IT.

W funkcjonującym od trzech lat obiekcie swoją siedzibę ma obecnie 19 firm teleinformatycznych, które korzystają z takiej pomocy jak doradztwo prawne czy w zarządzaniu, z finansowania ze środków UE oraz usług związanych z promowaniem ich działalności.

Od października 2010 roku do października 2013 roku zarządca Technoparku zawarł 66 umów z firmami, w tym 37 z mieszczącymi się w Pomeranii. W 2012 roku firmy korzystające z biznesowego wsparcia Technoparku utworzyły w sumie 247 miejsc pracy. 92 proc. z tych przedsiębiorstw nadal funkcjonuje na rynku.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: