PARTNER PORTALU
  • BGK

NSA oddalił skargę na budowę obwodnicy Leśnicy

  • JL    18 listopada 2015 - 08:44
NSA oddalił skargę na budowę obwodnicy Leśnicy

Budowa obwodnicy Leśnicy nie jest zagrożona. Fot. WWW.wrocław.pl

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Stowarzyszenia Wspólnota Jerzmanowo w sprawie budowy obwodnicy Leśnicy.
Stowarzyszenie Wspólnota Jerzmanowo protestowało przeciw wydaniu decyzji środowiskowej dla odcinka obwodnicy przecinającego Dolinę Bystrzycy. W 2015 roku ostatecznie wydana została ona w drugiej instancji przez Główną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Ponieważ protestujących to nie zadowoliło, postanowili odwołać się do sądu.

Wstrzymało to w ubiegłym roku na kilka miesięcy budowę obwodnicy osiedla Leśnica od ul. Średzkiej do ul. Granicznej we Wrocławiu, ponieważ przetarg na jego realizację został zawieszony wiosną 2014 roku do listopada w oczekiwaniu na wyrok sądowy.

Korzystny dla obwodnicy Leśnicy wyrok zapadł we wrześniu. Stowarzyszenie nie odpuściło – do NSA trafiła skarga kasacyjna.

Przed dwoma tygodniami sąd ją rozpatrzył, teraz wydał wyrok. W uzasadnieniu wyroku podkreślono dwa aspekty.

Po pierwsze nie można mówić o tym, że organ wydający decyzję środowiskową i inwestor nie uwzględnili innych wariantów przebiegu tego odcinka drogi ponieważ w toku postępowania takich wariantów rozważano wręcz kilkanaście, co zostało wykazane w dokumentacji.

Po drugie, nie można mieć pretensji o to, że decyzja dotyczy tylko jednego odcinka obwodnicy ponieważ drogi buduje się odcinkami i każdy projekt uzupełnia istniejącą sieć szlaków komunikacyjnych.

Warto podkreślić, że prowadząca to zadanie spółka Wrocławskie Inwestycje mimo tych zawirowań kontynuowała swoje postępowanie, doprowadzając do rozstrzygnięcia przetargu i podpisania pod koniec ubiegłego roku kontraktu z wykonawcą, firmą Skanska. Było to jednoznaczne z rozpoczęciem ostatecznych przygotowań do realizacji, która prowadzona jest od ponad miesiąca. Obecnie prace trwają na odcinku od ulicy Granicznej do Osinieckiej i na terenie jednostki wojskowej.

Wart ponad 130 mln zł kontrakt na siedmiokilometrowy odcinek drogi, która ma połączyć ulice Średzką z rondem przy ul. Granicznej. Harmonogram robót zakłada, że w 2017 roku będzie można z nowej drogi korzystać.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.