PARTNER PORTALU
  • BGK

O podziale pieniędzy na drogi dla samorządów będzie decydować MIR

  • AT    7 lipca 2015 - 11:38
O podziale pieniędzy na drogi dla samorządów będzie decydować MIR

Nowy program ma być oparty na rozwiązaniach wypracowanych w ramach NPPDL (fot.pixabay.com)

Zgodnie nowelizacją ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego od 2016 r. podziału pieniędzy na drogi lokalne dla samorządów gminnych i powiatowych będzie dokonywał minister odpowiedzialny za sprawy transportu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.
Dotąd było to zadanie ministra właściwego ds. administracji publicznej w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji.

Zmiana wynika z zadań ministra ds. transportu, wśród których jest koordynacja działań na rzecz rozwoju sieci dróg lokalnych. Ma też związek z koniecznością utrzymania mechanizmu wsparcia inwestycji na drogach gminnych i powiatowych po 2015 r., gdy wygaśnie Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych (NPPDL) – Etap II Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój, zaplanowany na lata 2012-2015.

- Na pewno lepszym kompetencyjnie ministrem jest w tej sprawie minister do spraw transportu niż minister administracji - twierdzi poseł Andrzej Owczarek (PO)

Nowy program ma być w dużej części oparty na rozwiązaniach wypracowanych w ramach NPPDL.

- Kontynuacja obecnego sposobu wsparcia dróg powiatowych i gminnych, tj. dotacji w zakresie przebudowy, budowy lub remontów dróg powiatowych i gminnych, zostanie przeprowadzona w postaci dotacji celowej w niezmienionym zakresie przedmiotowym. Ze względu na ograniczone możliwości finansowe jednostek samorządu terytorialnego nie jest możliwe zwiększenie ich wydatków na drogi samorządowe, zatem istnieje konieczność dalszego udzielania wsparcia z budżetu państwa - twierdzą twórcy nowelizacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.