PARTNER PORTALU
  • BGK

Obejście Węgierskiej Górki za 1,5 mld zł

  • Portal Samorządowy (JP)    15 stycznia 2018 - 22:11
Obejście Węgierskiej Górki za 1,5 mld zł
Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na 2019 r., a ich zakończenie na 2022 r. (Źródło: GDKiA)

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk spotkał się z ministrem transportu i budownictwa Republiki Słowackiej Arpádem Ersekiem. Podczas spotkania minister Adamczyk ogłosił przetarg na budowę odcinka drogi ekspresowej S1 - obejścia Węgierskiej Górki.
Spotkanie miało miejsce 15 stycznia

- Obecnie jesteśmy świadkami, jak pogranicze polsko-słowackie z obszaru trudno dostępnego w transporcie staje się coraz bardziej przyjazne. Jest to złożony proces, obliczony na wiele lat, ale efekty podejmowanych prac po obu stronach pogranicza są już widoczne. Polska dzięki środkom unijnym jest teraz wielkim placem budowy - powiedział w jego trakcie Adamczyk.

Obejście Węgierskiej Górki to najtrudniejsze zadanie inwestycyjne realizowane na drodze ekspresowej S1. Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na 2019 r., a ich zakończenie na 2022 r. Na odcinek o długości 8,5 km będą składały się dwa tunele budowane metodą górniczą (o długości ok. 830 m pod masywem Barania i 980 m pod masywem Białożyński Groń). W ramach inwestycji powstaną również estakady nad dolinami potoków górskich i drogi dojazdowe. Z uwagi na górski charakter trasy będzie ona przebiegała w znaczącej części na obiektach inżynierskich. Odcinek „Obejścia Węgierskiej Górki” połączy zrealizowane już odcinki: Żywiec - Przybędza z odcinkiem Milówka - Szare.

Budowa obejścia Węgierskiej Górki posiada zapewnione dofinansowanie w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2020. Całkowity koszt inwestycji wyniesie ponad 1,5 mld zł.

Obecnie szlak transgraniczny S1-D3 jest otwarty bez ograniczeń.

W ramach programu budowy dróg krajowych przewidziano także m.in. budowę drugiej jezdni dla odcinka S1 Pyrzowice - Podwarpie o długości 9,7 km. Ponadto planowane jest dostosowanie odcinka drogi krajowej nr 1 pomiędzy Podwarpiem a Dąbrową Górniczą na długości 7,8 km do standardu S. Obie inwestycje mają być zrealizowane do końca 2021 r. Kluczowy i najbardziej kosztowny odcinek S1 Kosztowy - Bielsko-Biała (w. Suchy Potok) będzie miał całkowicie nowy przebieg. Ogłoszenie przetargu o wartości ponad 3 mld zł zaplanowano w 2019 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.