PARTNER PORTALU
  • BGK

Obiecali trzymać rękę na pulsie

  • BEZ    12 maja 2010 - 12:54

Podczas trzeciego w tej kadencji spotkania opolskich parlamentarzystów z władzami województwa dominowały dwie kwestie: problemy infrastruktury drogowej i opieki medycznej.
Marszałek zwracał uwagę, iż w związku z planowaną budową dwóch nowych bloków w Elektrowni Opole wzrośnie ilość przewozów, bo najpierw trzeba będzie na plac budowy dowieźć niezbędne materiały i konstrukcje, potem – gdy bloki energetyczne podejmą pracę – wzrośnie ilość dostarczanego węgla i wywóz popiołów. Nastąpi więc wzrost natężenia ruchu na – i tak już przeciążonej - drodze wojewódzkiej nr 454 i obwodnicy Opola.

W listopadzie ubiegłego roku Zarząd Województwa, gmina Dobrzeń i Opole oraz Elektrownia Opole podpisały umowę o partycypacji w kosztach opracowania projektu budowlano-wykonawczego dla budowy obwodnicy. Szacunkowy koszt obwodnicy to kwota ok. 300-400 mln złotych. Budżet województwa opolskiego nie jest w stanie ponieść tak wysokich kosztów przebudowy tego układu komunikacyjnego, nawet gdyby wykorzystać w tym celu finanse europejskie.

Wiceminister infrastruktury, Tadeusz Jarmuziewicz, zadeklarował, iż umówi włodarzy województwa w najbliższym czasie z ministrem skarbu, Aleksandrem Gradem (elektrownia jest własnością Skarbu Państwa) i wiceministrem infrastruktury, Radosławem Stępniem, na rozmowy związane z dofinansowaniem obwodnicy. Będzie to też okazja do rozmów o budowie obwodnicy Myśliny (droga krajowa nr 46).
Wiceminister Jarmuziewicz jest przekonany, że warto o te inwestycje powalczyć, bo kilka dużych przedsięwzięć drogowych wypadło z gry. Można z dobrze przygotowanymi projektami powalczyć o pieniądze.

Marszałek w rozmowie z posłami informował też o działaniach podjętych dla utworzenia centrum urazowego, które miałoby powstać przy Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu (rezolucję w tej sprawie przyjął sejmik na marcowej sesji). Zdaniem Marka Piskozuba, szefa WCM, z chwilą powstania lądowiska dla helikopterów, szpital spełniać będzie wszystkie kryteria niezbędne do powstania centrum.
Ministerstwo Zdrowia najpierw wyraziło zgodę na powstanie centrum urazowego, potem tę zgodę wycofało. Poseł Leszek Korzeniowski poinformował, iż umówił przedstawicieli regionu na spotkanie z minister zdrowia Ewą Kopacz licząc, że argumenty, które przedstawią szefowej resortu zdołają ją przekonać.

W trakcie spotkania rozmawiano też o planowanej likwidacji Izby Celnej w Opolu. Poseł Ryszard Galla przypomniał, że przygotowywana jest nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu służb celnych. Posłowie zadeklarowali, że podpiszą przygotowane przez marszałka województwa wystąpienie do ministra finansów Jacka Rostowskiego w tej sprawie.

Przewodniczący sejmiku, Bogusław Wierdak jest przekonany, że wspólny protest samorządu województwa i parlamentarzystów odniesie spodziewany skutek. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.