PARTNER PORTALU
  • BGK

Obwodnica coraz bliżej

  • PAP    9 lutego 2011 - 13:29
Obwodnica coraz bliżej

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei podpisała w środę we Wrocławiu umowę z Heilit+Woerner, głównym wykonawcą budowy III etapu obwodnicy Nowej Rudy. Prace mają ruszyć w marcu, ich zakończenie planowane jest do 30 listopada 2012 roku.
Koszt budowy to blisko 16 mln zł. Dyrektor Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei Roman Głowaczowski poinformował podczas konferencji prasowej, że ostatni etap inwestycji obejmuje m.in. budowę ronda w Ludwikowicach Kłodzkich oraz dwukilometrowego odcinka drogi.

"Powstanie także tzw. droga serwisowa, która pozwoli na podłączenie dróg obsługujących pola oraz zjazdy na posesje prywatne. Ponadto zakres prac obejmuje budowę wiaduktu drogowego, pięciu przepustów i dwóch zrzutów wody do rzeki Włodzicy" - mówił dyrektor.

W rozmowie z burmistrz Nowej Rudy Tomasz Kiliński podkreślił, że budowa obwodnicy znacząco wpłynie na zmniejszenie ruchu przez centrum miasta, ma także ogromne znaczenie dla inwestycji w regionie. "Zwiększy się atrakcyjność m.in. Noworudzkiego Parku Przemysłowego, ponieważ to właśnie układy logistyczne i komunikacyjne są dla przedsiębiorców podstawą do inwestowania" - dodał.

Prace nad budową obwodnicy rozpoczęły się w 2005 r. Koszt pierwszych dwóch odcinków o długości ok. 3,6 km wyniósł ponad 66 mln zł. "Wysoki koszt budowy jest związany z pracą w terenie górskim i dużą liczbą obiektów inżynieryjnych, m.in. mostów. Nie obyło się bez robotów strzałowych i niwelowania fragmentów gór" - tłumaczył Kiliński.

Dyrektor wrocławskiego oddziału niemieckiej firmy Heilit+Woerner Mariusz Mierzwa zapowiedział, że prace przy budowie drogi rozpoczną się już w marcu.

Trzeci, a zarazem ostatni, etap budowy obwodnicy ma się zakończyć do 30 listopada 2012 r. Połowa pieniędzy na jego budowę pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.