Obwodnica Czarnowąsów: Budowa będzie tańsza niż planowano

• 12 firm złożyło oferty w przetargu na budowę obwodnicy Czarnowąsy.
• Rozstrzygnięcia przetargu można się spodziewać za ok. 2-3 tygodnie.
• Wykonawca obwodnicy może wejść na plac budowy za ok. 1,5 miesiąca.
Obwodnica Czarnowąsów: Budowa będzie tańsza niż planowano
fot.PTWP

12 firm jest zainteresowanych budową obwodnicy miejscowości Czarnowąsy pod Opolem i złożyło oferty cenowe. Najtańsza z nich opiewa na nieco ponad 99,8 mln zł, a najdroższa na ponad 135,5 mln zł. Już wiadomo, że inwestycja będzie tańsza, niż zakładano.

Obwodnica Czarnowąsów będzie elementem korytarza transportowego północ-południe biegnącego przez Opolszczyznę. Ma też pomóc rozwiązać problemy komunikacyjne związane z dojazdem do rozbudowywanej Elektrowni Opole. To największe w historii zadanie drogowe na Opolszczyźnie realizowane przez samorząd województwa.

O ofertach złożonych w przetargu, który ma wyłonić jej wykonawcę, poinformowali na konferencji prasowej w poniedziałek marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła, członek zarządu woj. opolskiego odpowiedzialny m.in. za kwestie infrastruktury Szymon Ogłaza oraz dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich (ZDW) w Opolu Bogdan Poliwoda.

W drugim etapie przetargu swoje oferty cenowe dot. inwestycji złożyło w sumie 12 firm i konsorcjów. Najtańsza ze złożonych ofert opiewa na nieco ponad 99,8 mln zł; najdroższa na ponad 135,5 mln zł. Tymczasem Zarząd Dróg Wojewódzkich planował przeznaczenie 142 mln zł na to przedsięwzięcie. Wraz z wykupem gruntów i nadzorem inwestorskim inwestycja miała zaś kosztować ok. 160 mln zł. "Wiadomo więc już bez wątpienia, że będą oszczędności z tego zadania" - podkreślił Ogłaza.

Dodał, że obecnie pracownicy Zarządu Dróg Wojewódzkich weryfikują złożone oferty. "To dość poważna praca, bo każda taka oferta składa się z około 1600 pozycji" - mówił.

Rozstrzygnięcia przetargu można się spodziewać za ok. 2-3 tygodnie. Decydującym kryterium będzie cena, bo wszyscy oferenci zadeklarowali identyczny czas końca inwestycji - trzeci kwartał 2017 toku oraz takie same gwarancje.

Obwodnica Czarnowąsów to dwa odcinki, które mają być zrealizowane do końca września 2017 roku (fot.opolskie.pl)
Obwodnica Czarnowąsów to dwa odcinki, które mają być zrealizowane do końca września 2017 roku (fot.opolskie.pl)

Marszałek woj. opolskiego podkreślił, że budowa obwodnicy Czarnowąs będzie trudną i ważną inwestycją, która już wymagała profesjonalnego przygotowania, a w najbliższych dwóch latach będzie wymagała rzetelnego nadzorowania. Dodał, że pieniądze z oszczędności zostaną w puli pieniędzy wojewódzkich na drogi i będą mogły być przeznaczone na inne inwestycje drogowe.

Dyrektor ZDW dodał, że - zakładając, iż nie będzie procedury odwoławczej - wykonawca obwodnicy może wejść na plac budowy za ok. 1,5 miesiąca. M.in. dlatego, że - jak mówił - "przy tak grubym i wartościowym przetargu" całość dokumentacji przetargowej ma być przekazana do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, który przeprowadzi kontrolę.

Obwodnica Czarnowąsów ma mieć dwa odcinki. Pierwszy - o długości prawie 1,5 km - poprowadzony zostanie w obrębie miasta Opola i zakłada budowę łącznika obwodnicy z ul. Sobieskiego. Drugi, mierzący w sumie ponad 2,6 km, obejmie budowę obwodnicy miejscowości Czarnowąsy oraz Borki pod Opolem. W ramach tej inwestycji powstanie m.in. pięć rond, cztery wiadukty - w tym np. nad linią kolejową i istniejącą drogą oraz most nad rzeką Mała Panew.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE