PARTNER PORTALU
  • BGK

Obwodnica Gołdapi z premierem

  • PAP    25 października 2010 - 13:51
Obwodnica Gołdapi z premierem

125 mln zł kosztowała obwodnica Gołdapi, oddana w poniedziałek do użytku. Trasa o długości 5,6 km ma usprawnić ruch tranzytowy w kierunku Obwodu Kaliningradzkiego, który odbywał się przez centrum miasta. W uroczystości otwarcia uczestniczył premier.
Obecny na otwarciu nowej drogi premier Donald Tusk powiedział, że krzywdzące są sądy, iż "drogi w Polsce są bardziej na papierze niż w rzeczywistości". Poinformował, że w Polsce zbudowano w ostatnich latach 18 obwodnic, a kolejnych 18 jest w zaawansowanej budowie.

Premier uważa, że budowa obwodnicy Gołdapi ma znaczenie dla transportu, ale też jest częścią starań o "zmniejszenie reżimu wizowego i dużo łatwiejszą wymianę" między Obwodem Kaliningradzkim Rosji a tą częścią Polski. "To także przybliżanie Europy i naszych wschodnich sąsiadów, być może ważniejsze od deklaracji politycznych" - powiedział.

Dwa lata temu, biorąc udział w inauguracji budowy tej obwodnicy, szef rządu ogłosił program budowy dróg lokalnych i obiecał, że rząd, wspólnie z samorządami, będzie je budował i remontował.

Zakładano, że w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011 wybudowanych, wyremontowanych bądź zmodernizowanych zostanie ok. 6 tys. dróg gminnych i powiatowych. W ramach ubiegłorocznego oraz trwającego obecnie programu zakończona została lub jest finalizowana realizacja łącznie 2192 inwestycji, w tym 1423 na drogach gminnych i 769 na drogach powiatowych.

Premier powiedział w poniedziałek w Gołdapi, że "wszystko na to wskazuje", iż dróg objętych programem będzie nie 6 tys. km, a 8 tys. km.

Obwodnica Gołdapi, zbudowana w ciągu drogi krajowej nr 65, omija miasto od zachodu. Jezdnia ma trzy pasy ruchu. Kierowcy będą mieli na zmianę, co półtora kilometra, dwa pasy ruchu w jednym kierunku.
 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.