PARTNER PORTALU
  • BGK

Obwodnica Jastrzębia-Zdroju czeka na otwarcie

  • pt    5 listopada 2014 - 15:17
Obwodnica Jastrzębia-Zdroju czeka na otwarcie

Zakończyła się budowa II etapu Drogi Głównej Południowej, a tym samym całej obwodnicy Jastrzębia-Zdroju. Przekazanie do użytkowania nowego odcinka odbędzie się w piątek, 7 listopada.
Drugi etap DGP liczy 5,221 km i prowadzi od ul. Stodoły do ul. Wodzisławskiej w Mszanie. Powstały tu trzy skrzyżowania z ul.: Pochwacie, Połomską i Wodzisławską (skrzyżowanie typu rondo) oraz dwa wiadukty drogowe.

Prace objęły również budowę ekranów akustycznych oraz oświetlenia ulicznego w rejonie skrzyżowań, wiaduktów i przejazdu kolejowego. Oprócz tego wybudowane zostały urządzenia odwadniające, osadniki i zbiorniki odparowujące wodę, a także przebudowane i zabezpieczone kolidujące uzbrojenie podziemne, naziemne i nadziemne.

Czytaj: Miliardy w Kontraktach Terytorialnych

Drogę budowało konsorcjum firm: M-Silnice a.s (S.A.) oraz Rybnickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowego S.A., a prace trwały 1 rok i 11 miesięcy.

Projekt „Budowa Drogi Głównej Południowej na odcinku od ul. Pszczyńskiej w Jastrzębiu-Zdroju do węzła autostrady A1 w Mszanie” współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i został wpisany na listę Projektów Kluczowych w Ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

 Czytaj też:  Wojnicz doczekał się obwodnicy (zdjęcia)

Całkowity koszt realizacji II etapu DGP wynosi około 130,7 mln zł, z czego koszty kwalifikowane to około 113 mln zł, a dofinansowanie z RPO WSL około 69 mln zł. Dotacja celowa z budżetu województwa wyniosła około 18 mln zł.

I etap Drogi Głównej Południowej ma 3,350 km i biegnie od ul. Pszczyńskiej od strony Pawłowic do ul. Stodoły. Odcinek ten został oddany do ruchu w lipcu 2013 roku.

- Ta droga ma znaczenie nie tylko dla naszego miasta, ale także dla regionu. W planie zagospodarowania przestrzennego uzgodniliśmy wokół niej wiele terenów przemysłowych i usługowych, dlatego inwestycja powinna ożywić też obszar pod kątem gospodarczym – wyjaśnia prezydent miasta Marian Janecki.

Miasto Jastrzębie-Zdrój wykonało także modernizację dalszego ciągu Drogi Głównej Południowej w stronę gminy Pawłowice z przebiegiem przez wiadukt drogowy nad torowiskiem należącym do Jastrzębskiej Spółki Kolejowej SA, przy udziale środków finansowych JSW. Tutaj modernizacja drogi wojewódzkiej nr 933 przeprowadzona została na odcinku 1,05 km.

Docelowo Droga Główna Południowa ma połączyć Pszczynę, Pawłowice Śląskie, Jastrzębie-Zdrój, powiat wodzisławski i Racibórz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.