PARTNER PORTALU
  • BGK

Obwodnica Jędrzejowa już gotowa

  • PAP    13 grudnia 2012 - 20:35
Obwodnica Jędrzejowa już gotowa

W piątek zostanie oddana do użytku północna obwodnica Jędrzejowa w ciągu drogi krajowej nr 78 Chałupki-Chmielnik - poinformowała Małgorzata Pawelec z kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Północna obwodnica Jędrzejowa, o długości 8 km, to największa inwestycja drogowa w województwie świętokrzyskim, zrealizowana 2012 roku przez GDDKiA. Ma dwie jezdnie i parametry drogi głównej o ruchu przyspieszonym. Przebiega od ronda w miejscowości Prząsław do drogi krajowej nr 7.

Koszt całej inwestycji, łącznie z pracami projektowymi, budowlanymi i wykupem gruntów, wyniósł ok. 250 mln zł. Same prace budowlane wyceniono na 186,8 mln zł. Ok. 100 mln zł pochodzi z Programu Operacyjnego "Rozwój Polski Wschodniej".

Na nową obwodnicę będzie można wjechać w czterech miejscach: z drogi krajowej nr 78 przez nowe rondo w Prząsławiu koło Jędrzejowa, z drogi krajowej nr 7 Gdańsk-Chyżne przez węzeł na wschodniej obwodnicy miasta, z ulicy Koneckiej w Jędrzejowie oraz z drogi wojewódzkiej nr 728 w miejscowości Wilanów.

Budowa trasy miała zakończyć się do 31 października. Na krótko przed tym terminem wykonawca inwestycji - spółka Budimex - złożyła w GDDKiA wniosek o "nieznaczne przedłużenie prac". Chodziło m.in. o opóźnienia spowodowane przez odkrycia archeologiczne i problemy z przebiegiem linii światłowodowej pod jednym z wiaduktów. Ostatecznie budowa została zakończona w ostatnich dniach listopada. Później trwały tzw. odbiory techniczne.

Obwodnica powstała w ciągu drogi krajowej nr 78 Chałupki-Chmielnik, łączącej m.in. aglomerację górnośląską z drogą krajową nr 7 oraz Kielcami. Do tej pory ruch na linii wschód-zachód odbywał się przez centrum Jędrzejowa. Tranzyt przechodził przez jędrzejowski rynek. Miasto ma już wschodnią obwodnicę w ciągu drogi krajowej nr 7 Gdańsk-Chyżne.

W Jędrzejowie, powiatowym mieście w południowo-zachodniej części województwa świętokrzyskiego, mieszka ok. 16 tys. osób. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.