PARTNER PORTALU
  • BGK

Obwodnica Jędrzejowa łapie opóźnienie

  • PAP    25 października 2012 - 18:47
Obwodnica Jędrzejowa łapie opóźnienie

Budowa północnej obwodnicy Jędrzejowa, która miała być gotowa na koniec października, ma opóźnienie. Jak poinformował wykonawca inwestycji, na dokończenie prac potrzebuje jeszcze około miesiąca.
Jak poinformowała rzecznik prasowy kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Małgorzata Pawelec-Buras, rozpatrywany jest wniosek wykonawcy inwestycji, spółki Budimex, o "nieznaczne przedłużenie prac".

Informację potwierdził rzecznik prasowy Budimeksu Krzysztof Kozioł. Jak tłumaczył, "od 17 listopada ub. roku na początku budowanej obwodnicy trwały prace archeologiczne, które miały się zakończyć w połowie marca br., a trwały do maja. Ponadto w trakcie realizacji budowy warunki geologiczne okazały się inne, trudniejsze niż określone w projekcie, co wymusiło zmianę technologii - zamiast wybierać grunt koparką należało go kuć (grunt skalisty)".

Wśród powodów przedłużenia prac znalazł się także problem ze światłowodem przebiegającym pod jednym z mostów, nad budowaną obwodnicą, który według założeń projektowych należało zabezpieczyć. "Tymczasem okazało się, że trzeba go jednak przebudować, co wymagało uzyskania dodatkowych zezwoleń administracyjnych" - wyjaśnił Kozioł.

Jak zapewnił, na dokończenie prac firma potrzebuje około miesiąca. Zdaniem Budimeksu do wykonania pozostały jeszcze roboty wykończeniowe, wykonanie oznakowania, montaż oświetlenia oraz prace brukarskie na jednym z rond. Dobiegają już końca prace związane z wykonaniem połączeń z lokalnymi drogami.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka kieleckiego oddziału GDDKiA, nowy termin ukończenia nie jest jeszcze zatwierdzony; zapewniła jednak, że do końca roku kierowcy powinni móc korzystać z północnej obwodnicy Jędrzejowa.

Obwodnica powstaje w ciągu drogi krajowej nr 78 Chałupki-Chmielnik, łączącej m.in. aglomerację górnośląską z drogą krajową nr 7 oraz Kielcami. Do tej pory ruch na linii wschód-zachód odbywał się przez centrum Jędrzejowa. Tranzyt przechodził przez jędrzejowski rynek. Miasto posiada już wschodnią obwodnicę w ciągu drogi krajowej nr 7 Gdańsk-Chyżne.

Koszt całej inwestycji łącznie z pracami projektowymi, budowlanymi i wykupem gruntów to ok. 250 mln zł. Same prace budowlane wyceniono na 186,8 mln zł. Ok. 100 mln dofinansowania inwestycji będzie pochodziło z funduszy unijnych, z Programu Operacyjnego "Rozwój Polski Wschodniej". W Jędrzejowie, powiatowym mieście w południowo-zachodniej części województwa świętokrzyskiego, mieszka ok. 16 tys. osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.