PARTNER PORTALU
 • BGK

Obwodnicą już niedługo do A2

 • PAP    28 listopada 2011 - 15:12
Obwodnicą już niedługo do A2

Ośmiokilometrowy odcinek zachodniej obwodnicy miasta Poznania otwarto w poniedziałek w Zakrzewie. W przyszłym roku obwodnica zostanie połączona z autostradą A2.
Cała obwodnica przebiegać będzie w ciągu drogi krajowej S-11 na odcinku Złotkowo - autostrada A2 i w ciągu drogi krajowej nr S-5 w rejonie węzła autostradowego Głuchowo. Budowa została podzielona na trzy etapy. Cała obwodnica, według zapowiedzi GDDKiA, powinna być gotowa w 2013 roku.

Otwarty w poniedziałek odcinek prowadzi od węzła Swadzim nad drogą krajową nr 92, przez węzeł Zakrzewo nad drogą wojewódzką 307 do węzła Dąbrówka.

Południowy, 14-kilometrowy odcinek obwodnicy, prowadzący ze Swadzimia do węzła autostradowego Głuchowo, buduje konsorcjum firm Skanska oraz Intercor. Koszt inwestycji to 458 mln zł. Odcinek ten będzie przejezdny na Euro 2012.

"Otwarcie obwodnicy do węzła Głuchowo nastąpi w maju 2012 roku. W ten sposób zyskamy połączenie otwieranego dziś odcinka z autostradą A2 i ze szlakami komunikacyjnymi Europy, dogodne połączenie zyskają też poznańskie lotnisko i stadion" - powiedział w poniedziałek dyrektor poznańskiego oddziału GDDKiA Marek Napierała.

Trwa budowa odcinka północnego zachodniej obwodnicy, który połączy podpoznańskie miejscowości Złotkowo i Rokietnicę. Jest realizowany przez konsorcjum firm COLAS Polska oraz STRABAG. Budowa tego odcinka będzie kosztować 290 mln zł. Planowany termin zakończenia prac to czerwiec 2012 r.

Od września GDDKiA jest w posiadaniu pozwolenia na budowę brakującego odcinka obwodnicy o długości 5,3 km. Rokietnica - Swadzim. Jak powiedział Napierała, są plany, by cała trasa była gotowa wiosną 2013 roku, na razie odcinek Rokietnica - Swadzim nie ma zagwarantowanego finansowania.

"Prowadzone są rozmowy z nowym ministrem infrastruktury, mamy nadzieję, że w najbliższym czasie dopniemy sprawę finansowania tego odcinka. Wiem, że tam realizacja jest przewidziana na 18 miesięcy, więc za półtora roku całą obwodnica będzie gotowa do wykorzystania" - powiedział PAP wojewoda wielkopolski Piotr Florek.

Marek Napierała poinformował, że w 2012 roku oddane zostanie również 35 km ekspresowej drogi S-5 na odcinku Kleszczewo - Woźniki k/Gniezna i 5 km drogi krajowej do Gniezna. Trasa ta, określana jako wschodnia obwodnica Poznania, połączy autostradę A2 z Gnieznem.

"W czerwcu przyszłego roku wokół Poznania powinna się pojawić nowa jakość drogowa, w sposób zdecydowany wyprowadzi to z Poznania ruch tranzytowy. W przyszłym roku przybędzie w aglomeracji poznańskiej i w województwie w sumie ponad 50 km dróg ekspresowych, drugie tyle oddamy w Wielkopolsce w 2013 roku" - powiedział.

Jak wyjaśnił, będzie to głównie obwodnica Bojanowa i Rawicza w przebiegu przyszłej drogi ekspresowej S-5 a także 25 km drogi S-8 łączącej Wrocław przez Łódź z Warszawą.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.