Obwodnica krakowskich Bielan w interesie całego regionu

Województwo Małopolskie i Gmina Miejska Kraków chcą wspólnie zrealizować nową drogę, dzięki której możliwe będzie ominięcie Bielan.
Obwodnica krakowskich Bielan w interesie całego regionu
Podpisana 12 listopada umowa zapewni wygodne połączenie pomiędzy drogą wojewódzką nr 780 a węzłem Mirowskim w ciągu autostrady A4: umożliwi dostęp do autostrady na kierunku do Rzeszowa dla jadących drogą wojewódzką nr 780 od strony Alwerni bez konieczności wjeżdżania do Krakowa, z ominięciem drogi wojewódzkiej nr 774 i węzła Balice.

Nowy, liczący około 1 kilometra odcinek drogi będzie też stanowił obwodnicę osiedla Bielany - będą z niego mogły korzystać osoby jadące z centrum miasta na zachód drogą wojewódzką nr 780 w kierunku na Alwernię i Oświęcim.

Początek nowej drogi zlokalizowany będzie przy ul. Księcia Józefa nieopodal granicy Krakowa. W miejscu włączenia do drogi wojewódzkiej zaprojektowano rondo, do którego przewidziane jest również włączenie drogi gminnej.

W obrębie skrzyżowania planowana jest zmiana lokalizacji zatoki autobusowej oraz chodnika dla pieszych. Od skrzyżowania droga będzie przebiegać na południe w kierunku autostrady. Następnie łukiem na wschód i będzie biec równolegle do autostrady przecinając po drodze istniejące cieki melioracyjne. Dalej droga delikatnie skręci na wschód i za pomocą nowego mostu przekroczy rzekę Sanka. W końcowym odcinku nowa trasa będzie przebiegać w kierunku ul. Mirowskiej, do której zostanie włączona przy pomocy ronda.

Projekt ma już wydaną (w grudniu 2013 roku) decyzję środowiskową, planowany okres jego realizacji to lata 2015-2017. Wartość inwestycji to 30,5 mln zł.

Zadanie będzie współfinansowanie przez Województwo Małopolskie i Miasto Kraków, które przekaże pieniądze na projekt, niewielki zakres prac budowlanych oraz wykup gruntów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Droga będzie po wschodniej czy zachodniej stronie obwodnicy?

Bartek.m1, 2014-11-12 22:49:54 odpowiedz

Może jakaś mapka?

mat, 2014-11-12 21:56:41 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE