PARTNER PORTALU
  • BGK

Obwodnica krakowskich Bielan w interesie całego regionu

  • AW    12 listopada 2014 - 17:56
Obwodnica krakowskich Bielan w interesie całego regionu

Województwo Małopolskie i Gmina Miejska Kraków chcą wspólnie zrealizować nową drogę, dzięki której możliwe będzie ominięcie Bielan.
Podpisana 12 listopada umowa zapewni wygodne połączenie pomiędzy drogą wojewódzką nr 780 a węzłem Mirowskim w ciągu autostrady A4: umożliwi dostęp do autostrady na kierunku do Rzeszowa dla jadących drogą wojewódzką nr 780 od strony Alwerni bez konieczności wjeżdżania do Krakowa, z ominięciem drogi wojewódzkiej nr 774 i węzła Balice.

Nowy, liczący około 1 kilometra odcinek drogi będzie też stanowił obwodnicę osiedla Bielany - będą z niego mogły korzystać osoby jadące z centrum miasta na zachód drogą wojewódzką nr 780 w kierunku na Alwernię i Oświęcim.

Początek nowej drogi zlokalizowany będzie przy ul. Księcia Józefa nieopodal granicy Krakowa. W miejscu włączenia do drogi wojewódzkiej zaprojektowano rondo, do którego przewidziane jest również włączenie drogi gminnej.

W obrębie skrzyżowania planowana jest zmiana lokalizacji zatoki autobusowej oraz chodnika dla pieszych. Od skrzyżowania droga będzie przebiegać na południe w kierunku autostrady. Następnie łukiem na wschód i będzie biec równolegle do autostrady przecinając po drodze istniejące cieki melioracyjne. Dalej droga delikatnie skręci na wschód i za pomocą nowego mostu przekroczy rzekę Sanka. W końcowym odcinku nowa trasa będzie przebiegać w kierunku ul. Mirowskiej, do której zostanie włączona przy pomocy ronda.

Projekt ma już wydaną (w grudniu 2013 roku) decyzję środowiskową, planowany okres jego realizacji to lata 2015-2017. Wartość inwestycji to 30,5 mln zł.

Zadanie będzie współfinansowanie przez Województwo Małopolskie i Miasto Kraków, które przekaże pieniądze na projekt, niewielki zakres prac budowlanych oraz wykup gruntów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Bartek.m1, 2014-11-12 22:49:54

    Droga będzie po wschodniej czy zachodniej stronie obwodnicy?
  • mat, 2014-11-12 21:56:41

    Może jakaś mapka?