PARTNER PORTALU
  • BGK

Obwodnica Olsztyna: koszt części południowej to 387,5 mln złotych

  • bad    18 sierpnia 2015 - 19:21
Obwodnica Olsztyna: koszt części południowej to 387,5 mln złotych
Południowa obwodnica Olsztyna powstanie za 387 mln zł. Fot. wizualizacja GDKiA

Konsorcjum Intercor i Most wybuduje odcinek południowej obwodnicy Olsztyna w ciągu drogi krajowej nr 16 o długości 10 km.
Koszt tej części południowej obwodnicy stolicy Warmii i Mazur to 387,5 mln złotych. Termin realizacji inwestycji to 28 miesięcy, nie wlicza się do niego okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca. Wykonawca daje 10 lat gwarancji na prace.

Odcinek obwodnicy w ciągu drogi krajowej nr 16 o długości 10 km będzie drogą klasy GP. Będzie stanowić obejście miasta od przyszłego węzła Olsztyn Zachód do węzła Olsztyn Południe. Droga przebiegać będzie od drogi nr 16 w okolicach miejscowości Kudypy, poprzez okolice Gronit i Tomaszkowa do drogi nr 51.

Czytaj też: Obwodnica Olsztyna: 133,5 mln zł na odszkodowania za grunty

10-km odcinek obwodnicy Olsztyn Zachód - Olsztyn Południe ma mieć przekrój dwujezdniowy. Zadanie obejmuje także budowę dróg serwisowych, remont wybranych dróg lokalnych, budowę obiektów inżynierskich oraz urządzeń ochrony środowiska. Na przecięciu obwodnicy z drogą nr 51 powstanie węzeł Olsztyn Południe.

Obwodnica wyprowadzi ciężki ruch z centrum Olszyna

Inwestycja realizowana będzie w systemie „Projektuj i buduj”. Do wykonawcy oprócz robót budowlanych będzie należało wykonanie dokumentacji zamiennej wielobranżowej węzłów w zakresie projektu budowlanego oraz dokumentacji zamiennej w zakresie ewentualnej zmiany sposobu wzmocnienia podłoża i umocnienia skarp, a także uzyskanie wszystkich warunków technicznych, uzgodnień, opinii i decyzji.

Budowa obwodnicy Olsztyna poprawi układ drogowy i warunki transportowe Olsztyna i okolic. Umożliwi eliminację znaczącej części ciężkiego ruchu z zatłoczonego centrum miasta oraz poprawną obsługę podróży tranzytowych dalekich, a także bliskich (pomiędzy oddalonymi dzielnicami czy sąsiednimi miejscowościami). Lepszy system transportowy miasta i okolic poprawi również atrakcyjność regionu i umożliwi szybszy rozwój gospodarczy.

Drogowcy wciąż nie wybrali jeszcze wykonawcy dla drugiego odcinka obwodnicy o długości 14,7 kilometrów, biegnącego od węzła Olsztyn Południe do węzła Olsztyn Wschód.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.