PARTNER PORTALU
  • BGK

Obwodnica Pińczowa powstanie do 2019 r. Umowa podpisana

  • aw/PAP    24 maja 2017 - 16:36
Obwodnica Pińczowa powstanie do 2019 r. Umowa podpisana
Pińczów (fot.commons.wikimedia.org/Jarosław Kruk)

Inwestycja, która będzie realizowana do jesieni 2019 r., ma usprawnić dojazd do Buska-Zdroju i Kazimierzy Wielkiej.
• Ok. 38 mln zł ma kosztować budowa północno-wschodniej obwodnicy Pińczowa, pomiędzy trasami wojewódzkimi nr 766 i nr 767.

• W środę (24 maja)  przedstawiciele inwestora - Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich (ŚZDW) i wykonawcy - spółki "Tranzit", podpisali umowę na realizację przedsięwzięcia.

• Firma która zwyciężyła w przetargu, najpierw zaprojektuje obwodnicę, a potem ją wybuduje.

 

Obwodnica o długości ok. 4,6 km będzie przebiegała po północno-wschodniej stronie Pińczowa, głównie przez tereny rolne, a miejscami przez tereny zalesione.

Jak powiedział  wicedyrektor ŚZDW Karol Rożek, będzie to droga klasy "G", z jezdnią szerokości siedmiu metrów. "W rejonie włączenia nowej trasy w drogę nr 767, ze względu na pochylenie terenu, powstanie dodatkowy pas do jazdy pod górę" - dodał.

Przebudowane zostaną także skrzyżowania obwodnicy z istniejącymi drogami. Przy trasie powstaną także drogi serwisowe i ścieżki rowerowe.

W ramach inwestycji rozbudowany zostanie również trzykilometrowy odcinek obecnej trasy nr 767, z Pińczowa w kierunku Buska-Zdroju. Powstanie tu także chodnik i ścieżka dla rowerów.

Roboty drogowe mają kosztować ponad 37,8 mln zł. Inwestycja będzie realizowana z funduszy Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Wykonawca inwestycji do końca kwietnia 2018 r. ma obowiązek uzyskać tzw. ZRID, czyli decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Wówczas będą mogły rozpocząć się prace budowlane. Przedsięwzięcie powinno być sfinalizowane do końca października 2019 r.

Burmistrz Pińczowa Włodzimierz Badurak podkreślił w rozmowie z PAP, że obwodnica to długo oczekiwana przez mieszkańców i kierowców inwestycja, która pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum miejscowości. "Po ostatnich badaniach okazało się, że przez centrum miasta w ciągu doby przejeżdża ok. 8 tys. pojazdów, w tym duża liczba samochodów ciężarowych bowiem na terenie gminy znajdują się m. in. duże zakłady gipsowe" - dodał samorządowiec.

Burmistrz zaznaczył, że inwestycja poprawi też bezpieczeństwo pińczowian, a ruch pojazdów w centrum nie będzie już w tak dużym stopniu jak do tej pory, negatywnie wpływał na konstrukcje zabytkowych budynków, znajdujących się w najstarszej części miasta.

Inwestycja pozwoli ominąć centrum dla jadących przez Pińczów drogą nr 767 do Buska-Zdroju oraz dla podróżujących w stronę Kazimierzy Wielkiej, po trasie wojewódzkiej nr 766.

Obecny na uroczystości podpisania umowy na realizację inwestycji marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas ocenił, że to "historyczny moment, możliwy dzięki mobilizacji i zaangażowaniu władz lokalnych, samorządowców, społeczności". "Podpisujemy dziś umowę, która jest jedną z trzynastu najważniejszych inwestycji drogowych zapisanych w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Świętokrzyskiego" - zaznaczył marszałek. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.