PARTNER PORTALU
 • BGK

Obwodnica Skały oddana do użytku

 • PAP/rs    26 stycznia 2018 - 13:25
 Obwodnica Skały oddana do użytku
Licząca 4,6 km długości obwodnica Skały (woj. małopolskie) w ciągu drogi wojewódzkiej nr 794 w piątek została oddana do użytku. (Fot. PTWP/Andrzej Wawok)

Licząca 4,6 km długości obwodnica Skały (woj. małopolskie) w ciągu drogi wojewódzkiej nr 794 w piątek została oddana do użytku. Inwestycja kosztowała ponad 22,4 mln zł, z czego większość stanowiło dofinansowanie ze środków unijnych.
 • Obwodnica Skały została wybudowana w ciągu drogi wojewódzkiej nr 794 Kraków - Koniecpol (woj. śląskie) i liczy 4,6 km.
 • W miejscach, w których trasa krzyżuje się z drogami lokalnymi wybudowano cztery ronda. Powstały też zatoki autobusowe z wiatami przystankowymi oraz chodniki dla pieszych.
 • Całkowita wartość inwestycji to ponad 22,4 mln zł, z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 wyniosło prawie 17 mln zł.

Burmistrz Skały Tadeusz Durłak podkreślił, że nowa droga była długo oczekiwana przez mieszkańców tego miasta. Wyprowadza ona z centrum tysiące samochodów, które każdego dnia przemierzają trasę Kraków - Wolbrom. Odkorkowuje też zabytkowy rynek Skały.

- Za sprawą inwestycji zmniejszy się też emisja szkodliwych spalin do środowiska - zaznaczył burmistrz i dodał, że budowa nowej drogi została przeprowadzona w ekspresowym tempie przez firmę Skanska SA. W sumie prace budowlane trwały niewiele ponad rok.

Obwodnica Skały została wybudowana w ciągu drogi wojewódzkiej nr 794 Kraków - Koniecpol (woj. śląskie) i liczy 4,6 km. W miejscach, w których trasa krzyżuje się z drogami lokalnymi wybudowano cztery ronda. Powstały też zatoki autobusowe z wiatami przystankowymi oraz chodniki dla pieszych.

Całkowita wartość inwestycji to ponad 22,4 mln zł, z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 wyniosło prawie 17 mln zł.

Marszałek Małopolski Jacek Krupa podkreślił, że województwo od kilku lat, także za sprawą środków unijnych, realizuje największy w historii plan budowy dróg.

- Wiemy doskonale, że inwestycje drogowe są kluczowe dla rozwoju regionu, bowiem tam, gdzie są dobre drogi, rozwija się chociażby gospodarka i turystyka. W dalszej perspektywie zyskują na tym rzecz jasna mieszkańcy, którzy mogą nie tylko podróżować w komfortowych warunkach, ale za sprawą nowych inwestycji w ich okolicy powstają też nowe miejsca pracy - zaznaczył Krupa.

Jak poinformował, tylko w tym roku na realizację wszystkich zadań drogowych w Małopolsce przeznaczone zostanie ponad 1,6 mld zł. Prawie 400 mln zł z tej puli to środki z budżetu województwa.

Według planów do końca 2023 r. obwodnice powstaną w takich małopolskich miastach i miejscowościach, jak: Oświęcim, Gdów, Miechów, Skawina, Tuchów, Zator i Podolsze, Babice, Wolbrom, Zielonki, Chochołów, Proszowice (etap II), Muszyna oraz Waksmund - Ostrowsko - Łopuszna.

W najbliższych latach w całym kraju powstanie kilkadziesiąt obwodnic. Ich budowa ujęta jest w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.), finansowanie pochodzi ze środków Krajowego Funduszu Drogowego. Zobacz: Te obwodnice będą gotowe w najbliższych latach

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.