PARTNER PORTALU
 • BGK

Obwodnica Suwałk czeka na decyzję

 • kuriersuwalski.pl    27 lipca 2011 - 10:24
Obwodnica Suwałk czeka na decyzję

Postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej dotyczącej budowy obwodnicy Suwałk jest w toku. To pierwszy konkretny krok w kierunku realizacji inwestycji, na którą suwalczanie czekają przeszło 30 lat. Dokument ma być gotowy za kilka miesięcy.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Białymstoku(zabierz głos/oceń prezydenta) w dniu 6 lipca 2011 r. wystosowała do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Warszawie wniosek. Instytucja wszczęła więc postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie obwodnicy Suwałk wraz z tymczasowym podłączeniem do istniejącej drogi krajowej nr 8 oraz jednojezdniowym łącznikiem między istniejącą drogą krajową nr 8 a węzłem „Lotnisko”.

To ten etap, który przesądzi o wyborze wariantu drogi. Wszystko wskazuje jednak na to, że skoro Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk (zabierz głos/oceń prezydenta) i Tadeusz Chołko, wójt gminy Suwałki oraz Szczepan Ołdakowski, starosta suwalski zawarli porozumienie odnośnie przebiegu obwodnicy miasta, nie powinno być z tym problemów. Przypomnijmy, że rolnicy z podsuwalskich wsi, wspierani przez wójta i starostę, protestowali przeciwko wariantowi przecinającemu ich pola. Problem był w tym, że ta opcja przebiegu obwodnicy była najbardziej korzystna dla miasta – nie blokowała rozwoju Suwałk i suwalskiego lotniska, o którego budowę zabiegał najpierw prezydent Józef Gajewski, a potem jego następca – Czesław Renkiewicz.

Postępowanie o wydanie decyzji środowiskowej jest dopiero na początku. W tej chwili RDOŚ wniosła o uzupełnienie braków w raporcie. Kolejnym krokiem będzie wystosowanie pisma do sanepidu w sprawie warunków realizacji przedsięwzięcia. Kolejny etap to informacja dla społeczeństwa (w ciągu 21 dni ludzie będę mogli wnieść skargi i wnioski). Następnie RDOŚ wyda komunikat o zebraniu pełnego materiału dowodowego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, decyzja zostanie wydana na przełomie września i października.

Po zakończeniu etapu przygotowawczego i wyłonieniu wykonawcy budowa drogi mogłaby rozpocząć się w 2014 roku. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Zizi, 2011-07-28 18:08:35

  obwodnica czeka i pewnie jeszcze czekać będzie...
 • suwalczanin, 2011-07-28 13:42:39

  Pan jak sądzę, "miastowy" od niedawna. Obwodnica Suwałk, nie w Suwałkach. Wtedy raczej nie przebiegałaby przez wiele pól a szafowanie czyjąś własnością, nawet w imię "wyższego dobra" to zwykłe chamstwo. Skoro rolnicy mają zrozumieć "prawdy oczywiste" dlaczego nie chc...iał ich zrozumieć chłop z chłopa prachłopa, poseł Zieliński?  rozwiń
 • Marian K., 2011-07-27 14:46:25

  Popieram budowę obwodnicy w Suwałkach.Rolnicy powinni też zrozumieć potrzeby miasta.Obwodnica musi przebiegać przez pola.