PARTNER PORTALU
  • BGK

Obwodnica Suwałk w 2016 r.?

  • suwalki24.pl (Jan Wyganowski)    16 sierpnia 2013 - 09:24
Obwodnica Suwałk w 2016 r.?

Prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz, ogłosił, że resort infrastruktury ma w planach budowę obwodnicy Suwałk. Ma być zbudowana do 2016 roku. Fundusze będą pochodzić z unijnego programu „Łącząc Europę” (czyli Connecting Europe Facility - CEF).
Prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz, ogłosił, że resort infrastruktury ma w planach budowę obwodnicy Suwałk. Ma być zbudowana do 2016 roku. Fundusze będą pochodzić z unijnego programu „Łącząc Europę" (czyli Connecting Europe Facility - CEF).

Czytaj też: Budowa obwodnicy Suwałk możliwa w latach 2017-17

"Budowa obwodnicy Suwałk prawie pewna" - ogłosił prezydent podczas konferencji prasowej. Z pisma podsekretarza stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej do wojewody podlaskiego wynika, że Polska dostała z unijnego instrumentu „Łącząc Europę" 3.860 mln euro, a odcinek transgraniczny Via Baltica został do tego instrumentu wpisany. Budowa obwodnicy miałaby rozpocząć się wiosną 2015 i potrwać do końca 2016 roku. Ma kosztować ponad 520 mln złotych.

Przypomnijmy, że w czerwcu br., w przeddzień kolejnej blokady Suwałk, Ministerstwo wydało komunikat, zapewniający, że „odcinek drogi ekspresowej S61 od obwodnicy Augustowa do granicy Państwa (z obejściem Suwałk) jest przewidziany do realizacji i finansowania ze środków polityki spójności na lata 2014-2020, Zarządca dróg krajowych - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przygotowuje dokumenty niezbędne do zrealizowania i sfinansowania tej inwestycji.

Czytaj też: Droga nie jest miejscem do zgromadzeń. GDDKiA o blokadach

Dla Ministerstwa Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej budowa obejścia Suwałk jest jednym z najważniejszych projektów drogowych w Polsce, koniecznych do realizacji w nowej perspektywie, Prace nad programem budowy dróg krajowych na lata 2014-2020 trwają i inwestycja na drodze S61 wraz z obwodnicą Suwałk znajduje się w projekcie tego programu, nieoficjalne informacje odnośnie zagrożenia dla tej inwestycji nie mają odzwierciedlenia" - głosił komunikat.

Nie otwierać szampana

Radziłbym jednak wstrzymać się na razie z otwieraniem butelki szampana. O możliwości otrzymania 3 mld euro z programu „Łącząc Europę" mówił już w lutym br. wiceminister rozwoju regionalnego Adam Ździebło.

„Jest jeden warunek - trzeba dobrze przygotować projekty. W tym instrumencie nie będzie poszczególnych kopert narodowych z pieniędzmi zarezerwowanymi dla każdego z krajów. To, ile ostatecznie Polsce uda się z tego programu uzyskać, będzie zależało od jakości proponowanych przez nasz kraj projektów. - Mogą to być projekty podobne do tych, które już uzyskały dofinansowanie unijne, jak na przykład połączenie elektroenergetyczne Polska-Litwa. Również inwestycje transportowe, ze szczególnym uwzględnieniem kolejowych, a także inwestycje telekomunikacyjne, np. w sieci światłowodowe. To są trzy główne obszary, gdzie Polska będzie mogła - o ile nasze projekty znajdą uznanie KE - pozyskiwać dodatkowe pieniądze z tego instrumentu - przekonywał minister Ździebło na łamach portalu euroinfrastruktura.pl.

- Chcemy skończyć prace nad programami do połowy roku tak, by rząd zaakceptował je do grudnia tego roku, a najpóźniej w styczniu 2014 r. Jednocześnie pracujemy z Komisją Europejską, aby wszelkie ewentualne wątpliwości rozwiewać już teraz, na etapie roboczym, a nie, kiedy Polska będzie kończyć prace nad programami - stwierdził wiceminister.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.