PARTNER PORTALU
  • BGK

Obwodnica Świdnicy już gotowa

  • PAP    6 września 2014 - 11:30
Obwodnica Świdnicy już gotowa

Pierwsze samochody przejechały oddaną właśnie do użytku obwodnicą Świdnicy. Koszt zakończonej inwestycji to 34 mln zł. Dotychczas ruch samochodowy w Świdnicy przebiegał przez centrum miasta.
Nowo wybudowana obwodnica połączyła drogę krajową nr 35, prowadzącą z Wrocławia do Wałbrzycha, z drogą wojewódzką nr 382 w kierunku Strzegomia oraz z łącznikiem Świdnicy z autostradą A4.

Zdaniem prezydenta miasta Wojciecha Murdzka otwarcie obwodnicy oznacza "zwiększenie bezpieczeństwa dla mieszkańców, a komfortu podróży dla kierowców". Jak powiedział uruchomienie obwodnicy powinno mieć wpływ na zmniejszenie ruchu zwłaszcza przez Osiedle Młodych w Świdnicy.

Podobną opinię wyraził Michał Nowakowski z Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu. "Nowa droga o długości 3,2 km wyprowadzi tranzyt ciężarowy poza granice miasta i znacznie upłynni lokalny ruch miejski" - twierdzi.

Czytaj też: Ponad 1 mld zł na mieszkalnictwo, drogi i kolej

"Przejazd pojazdów po ulicach, których parametry nie są wystarczające dla dużego natężenia ruchu, powodował nie tylko uciążliwość, ale i zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców. Brak płynności ruchu, ograniczenia prędkości, liczne skrzyżowania, sygnalizacje świetlne, duża liczba punktów kolizyjnych, a także hałas, nadmierne drgania i wzrost ilości spalin, szczególnie dotyczący pojazdów ciężarowych, wpływał negatywnie na jakość życia i warunki komunikacji w mieście" - tłumaczył Nowakowski.

Jak dodał, celem budowy obwodnicy Świdnicy jest unowocześnienie infrastruktury drogowej na terenie miasta, przede wszystkim poprzez usprawnienie połączenia sieci dróg wojewódzkich z krajowymi. Dzięki temu poprawi się dostępność komunikacyjna regionu świdnicko-wałbrzyskiego z pozostałymi obszarami Dolnego Śląska.

Czytaj też:  Więcej samorządów otrzyma pieniądze na drogi lokalne

Obwodnica Świdnicy kosztowała około 34 mln zł, z czego ok. 15 mln zł to środki pochodzące z dofinansowania unijnego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

Inwestorem Obwodnicy Świdnicy była Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: