PARTNER PORTALU
  • BGK

Obwodnica Szczuczyna, Via Baltica - przetarg możliwy już w marcu

  • PAP/MN    28 października 2016 - 15:29
Obwodnica Szczuczyna, Via Baltica - przetarg możliwy już w marcu
Według informacji Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa odcinek Ostrów-Szczuczyn ma powstać w latach 2018-2021. (fot. pixabay)

• Znamy plany drogowców, dotyczące poszerzenia obwodnicy Szczuczyna (Podlaskie), czyli fragmentu trasy S61 Via Baltica.
• Rzecznik GDDKiA mówi, że za pięć miesięcy ma być podpisanie umowy z wykonawcą, a początek prac po wakacjach 2018 roku.
• Chodzi o budowę tzw. drugiej jezdni tej obwodnicy.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku zaprosiła 13 firm do przedstawienia konkretnych ofert cenowych na projekt i budowę tej inwestycji. Mają być złożone do 27 grudnia - poinformował w piątek (28 października) rzecznik GDDKiA w Białymstoku Rafał Malinowski.

To drugi etap przetargu na realizację tej inwestycji; w pierwszym etapie, rozpoczętym w kwietniu 2016 roku, było o jedną firmę więcej, ale nie spełniła ona warunków postępowania.

Malinowski powiedział, że GDDKiA chce podpisać umowy z wykonawcą pod koniec marca 2017 r., by prace budowlane mogły ruszyć na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2018 r.

Tzw. druga jezdnia, oddanej do użytku rok temu obwodnicy Szczuczyna, będzie realizowana w systemie "projektuj i buduj". Oznacza to, że wykonawca przygotuje projekt, zdobędzie wszystkie wymagane zezwolenia na blisko 6,6-km drogi z betonu cementowego. Pieniądze pochodzą z programu CEF - Connecting Europe Facility.

"Wraz z budową nowej jezdni (lewej) przeprowadzona zostanie konieczna przebudowa istniejącej jezdni prawej, która zostanie poszerzona o pas awaryjny" - dodał Malinowski.

Czytaj też: Startuje drugi etap przetargu na obwodnicę przy Via Carpatia

Droga S61 ma stanowić jedną z polskich części trasy Via Baltica, czyli połączenia krajów nadbałtyckich z południową Europą. W Ostrowi Mazowieckiej ma odbijać na północ w stronę Łomży, Szczuczyna, Ełku i Suwałk, do granicy Polski z Litwą w Budzisku. Tam będzie się łączyć z litewską drogą A5 w stronę Kowna, a stamtąd do Rygi na Łotwie.

Gotowym fragmentem Via Baltica w Polsce jest obwodnica Augustowa, wkrótce ma być wydane pozwolenie na budowę obwodnicy Suwałk.

Kilka dni temu rząd poinformował, że skierowano do realizacji, liczący 91 km, odcinek od Ostrowi Mazowieckiej do Szczuczyna wraz z obwodnicą Łomży. Oznacza to, że GDDKiA będzie mogła ogłaszać przetargi także na te odcinki (mają być zrealizowane jako sześć zadań inwestycyjnych).

Według informacji Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa odcinek Ostrów-Szczuczyn ma powstać w latach 2018-2021. Szacunkowa wartość inwestycji to ok. 3,5 mld zł. Pieniądze - jak podało ministerstwo - mają pochodzić z Krajowego Funduszu Drogowego.

Czytaj też: Szydło: Polska wschodnia musi się rozwijać jak reszta kraju

GDDKiA już zapowiedziała, że jeszcze w 2016 r. ruszą trzy przetargi, na odcinki od Łomży do Szczuczyna (Łomża Północ-Stawiski, Stawiski-Szczuczyn i obwodnica Łomży w ciągu drogi krajowej nr 61), a w końcu pierwszego kwartału 2017 r. będą ogłoszone przetargi na inwestycje od Ostrowi do Łomży.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.