PARTNER PORTALU
  • BGK

Obwodnica w Bytomiu na półmetku

  • AT    12 lipca 2011 - 12:49
Obwodnica w Bytomiu na półmetku

Budowa obwodnicy w Bytomiu jest już w połowie gotowa.
W związku z tym w czwartek 14 lipca odbędzie się konferencja prasowa połączona ze zwiedzaniem placu budowy. Jednym z tematów konferencji będzie zwiększenie zakresu inwestycji o przebudowę części ul. Jana Nowaka Jeziorańskiego do granicy z Zabrzem i spowodowane tym przedłużenie terminu zakończenia inwestycji oraz oddania drogi do użytku. Poruszony będzie też problem utrudnienia ruchu spowodowanego przebudową skrzyżowania ul. Nowaka-Jeziorańskiego, Miechowickiej i Frenzla.

W spotkaniu uczestniczyć będą prezydent Bytomia Piotr Koj (oceń prezydenta). Udział wezmą też przedstawiciele Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Bytomiu, wykonawcy oraz projektant.

W budowie obwodnicy wykorzystano ul. Podmiejską w Piekarach Śląskich, którą połączono z ul. Strzelców Bytomskich w Bytomiu. Ten ok. 1,5-kilometrowy odcinek kosztował 19 mln zł (odcinek jest gotowy)

W drugiej części inwestycji zawarty jest również gotowy odcinek do ul. Celnej - z wiaduktem nad ul. Strzelców Bytomskich i tunelem pod magistralą kolejową Katowice-Gdynia. Następnie trasę poprowadzono do skrzyżowania ul. Miechowickiej, Frenzla i Al. Jana Nowaka Jeziorańskiego. Realizacja ta pochłonęła około 86 mln zł, z czego miasto pokryło około 24 mln zł. Reszta dofinansowana została ze środków unijnych.

Trzecia część budowy obwodnicy była wstępnie oszacowana na 118 mln zł, jednak okazało się, że owy koszt zmniejszył się o 20%. Projekt uzyskał 65,7 mln zł z unijnego dofinansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego woj.śląskiego. Ostatni odcinek obwodnicy rozpocznie się od ul.Celnej i ciągnąć się będzie do ul.Dolnośląskiej w Bytomiu.

Dzieki tej inwestycji ułatwiony będzie przejazd na osi miast: Będzin, Czeladź, Siemianowice Śląskie, Piekary Śląskie, Radzionków, Bytom, Zabrze i Gliwice. Obwodnica połączy Kraków z Wrocławiem i odciąży Bytom z ruchu tranzytowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.