PARTNER PORTALU
  • BGK

Obwodnica Wielunia otwarta

  • pt    30 marca 2017 - 15:54
Obwodnica Wielunia otwarta
Nowa droga o długości 13,2 km omija Wieluń od strony północnej (fot. mib.gov.pl)

30 marca udostępniono kierowcom obwodnicę Wielunia w ciągu drogi krajowej 74. W uroczystości wziął udział podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Jerzy Szmit.




• Obwodnica została otwarta przed planowanym terminem.

• Nowa droga o długości 13,2 km omija Wieluń od strony północnej i biegnie przez teren powiatu wieluńskiego.

• Całkowita wartość kontraktu wyniosła blisko 177,9 mln złotych.

- Oddajemy do użytku długo wyczekiwaną przez mieszkańców Wielunia obwodnicę, która pozwoli im odetchnąć od natłoku pojazdów oraz znacząco poprawi jakość i bezpieczeństwo komunikacji w mieście oraz w regionie. To kolejna inwestycja GDDKiA zrealizowana w województwie łódzkim – podkreślił wiceminister Szmit.

Obwodnica Wielunia jest odcinkiem drogi krajowej nr 74 (dawnej drogi nr 8), którego zadaniem jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego (głównie ciężkiego) z ciasnego centrum miasta. Według pomiaru ruchu z 2015 r. przez centrum Wielunia przejeżdżało każdej doby ponad 12 tys. pojazdów.

Nowa droga o długości 13,2 km omija Wieluń od strony północnej i biegnie przez teren powiatu wieluńskiego (gminy Czarnożyły i Wieluń). Jest to droga klasy GP (główna ruchu przyśpieszonego) o przekroju jednojezdniowym 2+1, gdzie naprzemiennie wyznaczone są dwa pasy ruchu w jednym kierunku i jeden w przeciwnym.

Całkowita wartość kontraktu wyniosła blisko 177,9 mln złotych. Projekt w 2/3 był dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

W ramach inwestycji powstały trzy węzły drogowe: Biała - początek obwodnicy od strony zachodniej, Raczyn – na skrzyżowaniu DK 74 i DK 45 oraz Jodłowiec - początek obwodnicy od strony wschodniej, 9 wiaduktów (w tym 1 nad przejściem dla zwierząt), 8 mostów i 2 przejazdy gospodarcze, które także będą pełniły rolę przejść dla zwierząt.

W ramach inwestycji wyremontowano także odcinki dróg poprzecznych i wybudowano około 11,3 km dróg dojazdowych.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.