PARTNER PORTALU
  • BGK

Obwodnice Olecka i Ełku dzięki pieniądzom z Unii

  • PAP    14 czerwca 2010 - 16:03
Obwodnice Olecka i Ełku dzięki pieniądzom z Unii

W Olecku i Ełku (woj. warmińsko-mazurskie) dzięki unijnym środkom powstaną obwodnice. Dofinansowanie z programu Rozwój Polski Wschodniej wyniesie do 85 procent kosztów inwestycji. Ile wyniesie koszt budowy dróg, będzie wiadomo po zakończeniu przetargów.
W poniedziałek w Olsztynie dyrektor oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Mirosław Nicewicz i Dariusz Szewczak z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, podpisali porozumienie w sprawie dofinansowania obu inwestycji.

Obwodnica Olecka, która powstanie w ciągu drogi krajowej nr 65, ma mieć długość ponad 7,5 kilometra. Będzie omijać miasto od strony zachodniej, poprowadzi ruch na wysokości miejscowości Sedranki, przetnie linię kolejową Gołdap-Olecko, ominie Zielonówek i pobiegnie wzdłuż ściany lasu na wysokości miejscowości Rosochackie a przed Kukowem włączy się ponownie w drogę nr 65. Według planów, powstanie kilka skrzyżowań, ekrany dźwiękochłonne oraz przepust ekologiczny dla dużych zwierząt.

Według założeń, maksymalna kwota dofinansowania inwestycji nie przekroczy 85 proc. kosztów, czyli 131 mln zł. Jak poinformował PAP rzecznik oddziału GDDKiA Karol Głębocki, przetarg na budowę obwodnicy Olecka jest na ukończeniu. Oferty otwarto 29 kwietnia, obecnie trwa kontrola prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Termin podpisania umowy na budowę planowany jest na lipiec tego roku a budowa potrwa 15 miesięcy.

Obwodnica Ełku ma mieć 4,8 km, i ma powstać w ciągu dróg krajowych nr 16 i 65 i ominie miasto od strony północnej. Początek obwodnicy zlokalizowany będzie ok. 300 metrów przed mostem pomiędzy jeziorami Ełk i Sunowo. Częściowo obwodnica przebiegać będzie wzdłuż dotychczasowej drogi nr 16 a także częściowo przez tereny o dużym zadrzewieniu. Powstaną skrzyżowania, węzły a także przebudowane zostaną dotychczasowe drogi, które krzyżują się z liniami kolejowymi Białystok-Głomno i Czerwonka-Ełk. Także w tym przypadku maksymalna kwota dofinansowania nie przekroczy 85 proc. kosztów inwestycji, czyli 113 mln zł.

Trwa przetarg na budowę obwodnicy Ełku. W czerwcu będą wysłane zaproszenia do udziału w II etapie postępowania przetargowego. Termin podpisania umowy na budowę planowany jest we wrześniu tego roku, a zakończenie budowy na październik 2011 roku.

Obwodnice Ełku i Olecka są kolejnymi obwodnicami w województwie warmińsko-mazurskim dofinansowanymi z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Budowa pierwszej, zachodniej obwodnicy Mrągowa, rozpoczęła się we wrześniu ubiegłego roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.