PARTNER PORTALU
  • BGK

Obwodnice, trasy rowerowe, kolej - małopolski budżet 2018 pod znakiem transportu

  • aw    15 grudnia 2017 - 21:13
Obwodnice, trasy rowerowe, kolej - małopolski budżet 2018 pod znakiem transportu
Do 2023 roku w Małopolsce powstanie 14 nowych obwodnic (for.PTWP)

28 grudnia Sejmik Województwa Małopolskiego uchwali budżet na 2018 rok. W projekcie najważniejsze miejsce zajmują inwestycje transportowe.
Na transport w projekcie budżetu Małopolski na przyszły rok zaplanowano ponad 820 mln zł, czyli ponad 49 proc. wszystkich wydatków.

- W tej puli są nie tylko inwestycje drogowe, ale też projekt budowy dróg rowerowych Velo Małopolska. Postawiliśmy przed sobą ambitne zadanie, aby do 2020 roku wybudować w całej Małopolsce prawie 1000 tys. km tras dla jednośladów. To 8 rowerowych autostrad łączących najdalsze zakątki naszego regionu, budowane w najwyższym standardzie. Tylko do końca tego roku rowerzyści będą już mieli do dyspozycji ponad 300 km bezpiecznych i komfortowych ścieżek, w zdecydowanej większości poprowadzonych po wałach małopolskich rzek. Przy trasach powstaną też miejsca obsługi rowerzystów, tak aby podczas wypraw każdy miał miejsce na odpoczynek czy przerwę na posiłek – podkreśla Jacek Krupa, marszałek małopolski.

W puli transportowej zaplanowano też dalszy rozwój systemu Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej, dzięki któremu mieszkańcy mogą podróżować kolejami i komunikacją miejską w Krakowie i Tarnowie. Jak zapewnia marszałek, w przyszłości planowana jest rozbudowa systemu MKA, umożliwiając użytkownikom m.in. zakup biletów do muzeum czy teatru.

Jacek Krupa podkreśla, że rozwój kolei to w regionie jeden z priorytetów.

- Kolejowa rewolucja na małopolskich torach trwa w najlepsze. Choć chwilowo musimy się zmagać z utrudnieniami związanymi z remontami torów, województwo małopolskie nieustannie rozwija i poszerza ofertę przewozową, tak by była ona jak najbardziej atrakcyjna. Świadczy o tym choćby najnowszy rozkład jazdy, w którym druga linia Szybkiej Kolei Aglomeracji – funkcjonująca dotychczas jako linia Kraków-Miechów/Sędziszów – została wydłużona na południe, do Skawiny - twierdzi samorządowiec.

To, że kładziony jest duży nacisk na rozwój kolei, nie oznacza jednak, że władze regionu nie inwestują w drogi. Małopolska realizuje obecnie największy w swojej historii plan budowy dróg i obwodnic.

Czytaj też: Będą lepsze drogi na pograniczu polsko-słowackim

– Tylko do 2023 roku w regionie powstanie aż 14 nowych obwodnic: Oświęcimia, Gdowa, Miechowa, Skawiny, Skały, Tuchowa, Zatora i Podolsza, Babic, Wolbromia, Zielonek, Chochołowa, Proszowic (etap II), Muszyny i Waksmund - Ostrowsko – Łopuszna. Do tego oczywiście wyremontujemy i zmodernizujemy setki dróg wojewódzkich – wymienia marszałek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.