PARTNER PORTALU
 • BGK

Ochrona brzegów morskich: W 2015 r. wykorzystano 90 proc. środków. Na jakie inwestycje?

 • PAP/AT    10 lutego 2016 - 19:37
Ochrona brzegów morskich: W 2015 r. wykorzystano 90 proc. środków. Na jakie inwestycje?
W ramach programu wykonano: sztuczne zasilanie plaż, budowę, remont i utrzymanie trwałych umocnień brzegów oraz monitoring (fot.pixabay.com)

• W 2015 r. wykorzystano 90 proc. środków przeznaczonych na ochronę brzegów morskich.
• Wykonano m.in. sztuczne zasilanie plaż, budowę, remont i utrzymanie umocnień brzegów oraz ich monitoring.
10 lutego posłowie komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej wysłuchali informacji na temat wykonania w 2015 r. wieloletniego "Programu ochrony brzegów morskich ".

Wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Paweł Brzezicki poinformował, że w ustawie budżetowej w 2015 r. zabezpieczono na realizację programu wydatki w wysokości 34 mln 716 tys. zł. z przeznaczeniem dla jednostek realizujących jego zadania tj. Urzędów Morskich w GdyniSłupsku i Szczecinie.

"Urzędy te zrealizowały 14 zadań. W ramach programu wykonano: sztuczne zasilanie plaż, budowę, remont i utrzymanie trwałych umocnień brzegów oraz monitoring" - dodał Brzezicki. Wiceszef gospodarki morskiej wskazał, że w ubiegłym roku wykorzystano 90 proc. zapisanej w budżecie kwoty tj. 30 mln 716 tys. zł przeznaczonej na realizację tego programu.

Jak przekazała Anna Stelmaszyk zastępca dyrektora ds. technicznych Urzędu Morskiego w Gdyni w ubiegłym roku z zaplanowanych 14 mln 827 tys. zł wydano 14 mln 125 tys. zł. Sztucznie zasilono brzeg na Półwyspie Helskim, umocniono brzegi w rejonie Jastrzębiej Góry, Karwii, Ostrowa, Kątów Rybackich, zaś w rejonie Zalewu Wiślanego wykonano budowę palisadową, aby chronić przed podmywaniem przez wody drogi wojewódzkiej.

Zastępca dyrektora ds. technicznych Urzędu Morskiego w Słupsku Adam Borodziuk wskazał, że urząd zaplanował zadania za 14 mln 172 tys.zł, z czego wykonano inwestycje za kwotę 11 mln 678 tys. zł. Zasilono sztucznie oraz wzmocniono brzeg morski w rejonie Ustronia Morskiego.

Z kolei Urząd Morski w Szczecinie zaplanował wydatki za 5 mln zł, a zrealizował inwestycje za 4 mln 912 tys. w ramach, których sztucznie zasilono brzeg morski w Międzywodziu oraz zbudowano monitoring i skanowanie laserowe brzegów morskich.

Przewodnicząca komisji Dorota Arciszewska-Mielewczyk (PiS) pytała Brzezickiego o techniki stosowane w ubezpieczeniu brzegów. "Na ile państwo obserwujecie i wykorzystujecie metody stosowane w wielu innych krajach nadmorskich" - pytała Arciszewska-Mielewczyk.

"Jeżeli chodzi o ochronę brzegów morskich to mamy nadal do czynienia z bardzo skrajnym podejściem w tej sprawie. Od poglądu, że w ogóle tego nie powinno się robić, niech się brzeg morski kształtuje jak sobie chce, aż do przekonania o maksymalnej ingerencji człowieka w brzeg morski ze względu na to, że wchodzą w grę także kwestie własnościowe" - powiedział Brzezicki.

Adam Borodziuk wskazał, że urząd w Słupsku wzoruje się m.in. na projektach zrealizowanych we Włoszech "kilkanaście lat wcześniej" oraz w Japonii.

"Zauważyliśmy jedną rzecz, sztuczna plaża jest to jedyna naturalna konstrukcja, która w 100 proc. rozprasza energię falowania" - dodał Borodziuk.

Wieloletni "Program ochrony brzegów morskich" powstał z powodu postępującej erozji brzegu morskiego - dlatego zdecydowano się na selektywną, aktywną ochronę brzegów, jako najbardziej "uzasadnioną ekonomicznie i technicznie" i wskazano odcinki brzegu najbardziej zagrożone, które powinny zostać objęte ochroną. Program finansowany jest z budżetu państwa oraz z innych źródeł - maksymalny limit wydatków budżetowych na cały okres realizacji (lata 2004 - 2023) to 911 mln zł, przy czym minimalna roczna kwota wydatków budżetu państwa wynosi 34 mln zł.

Brzezicki dodał, że od początku realizacji programu do 31 grudnia 2015 r. zrealizowano zadania za kwotę 404 mln 954 tys. zł, co daje wykonanie wydatków za poziomie 44, 45 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.