PARTNER PORTALU
  • BGK

Od lutego przebudowa linii tramwajowej w Krakowie

  • PAP    24 stycznia 2014 - 18:07
Od lutego przebudowa linii tramwajowej w Krakowie

Na początku lutego rozpocznie się przebudowa odcinka linii tramwajowej z Ronda Mogilskiego przez ul. Mogilską do Ronda Czyżyńskiego. To jedna z dwóch tras prowadzących z centrum Krakowa do Nowej Huty. Remont spowoduje duże utrudnienia m.in. dla kierowców.
Jak poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej dyrektor krakowskiego Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu Jerzy Marcinko, po blisko trzech miesiącach ma być przywrócony ruch tramwajowy od strony Krakowa do pętli Wieczysta.

Przebudowa dalszego odcinka, do Ronda Czyżyńskiego, ma trwać do końca wakacji. Według planów, po ich zakończeniu rozpocznie się remont fragmentu linii tramwajowej od wspomnianego ronda do Placu Centralnego im. Ronalda Reagana (potrwają co najmniej do końca 2014 r.).

Wykonawca inwestycji - firma Budimex - ma przebudować torowisko tramwajowe (około 6,5 km) oraz dostosować je do wymogów szybkiego tramwaju, w tym włączyć do specjalnego systemu sterowania ruchem. Przy okazji zmodernizowane będą jezdnie ulic oraz skrzyżowań. Koszt inwestycji to 116,4 mln zł. Jest ona dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w kwocie 68,68 mln zł.

Pasażerowie tramwajów będą mogli dostać się z centrum Krakowa do Nowej Huty tylko trasą prowadzącą przez al. Pokoju. Ze względu na warunki zasilania sieci może tamtędy przejechać maksymalnie tylko 28 pojazdów przez godzinę w jedną stronę. Z tego powodu skierowane tam będą tylko trzy linie kursujące do tej pory ul. Mogilską: 4, 10, 52. Zostaną zawieszone linie 5 i 9. Miasto uruchomi cztery linie dodatkowe.

Od 1 lutego do momentu, gdy tramwaje będą znowu mogły kursować ulicą Mogilską, na trasie Rondo Mogilskie - ul. Mogilska, al. Jana Pawła II - Rondo Czyżyńskie będzie jeździć zastępcza linia autobusowa 704 (w godzinach szczytu co pięć minut). W czasie remontu zostanie zmieniona też trasa kilku innych linii autobusowych.

Policja nie ma wątpliwości, że remont spowoduje duże utrudnienia dla kierowców samochodów osobowych. "Nie ma co się oszukiwać, będzie ciężko" - powiedział w piątek naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie Krzysztof Burdak.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu radzi, by kierowcy omijali ul. Mogilską i wybierali trasę: ul. Brodowicza, Bora-Komorowskiego, Stella-Sawickiego, al. Jana Pawła II.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.