PARTNER PORTALU
  • BGK

Od środy wielkie obniżanie na stadionie

  • PAP    18 lipca 2011 - 18:37
Od środy wielkie obniżanie na stadionie

Na środę zaplanowano rozpoczęcie operacji opuszczania konstrukcji linowej dachu na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Chodzi o to, aby po piątkowej awarii zmniejszyć działające na konstrukcję siły oraz wymontować uszkodzone elementy do ich specjalistycznego przebadania.
Prace na Stadionie Śląskim zostały przerwane tuż przed końcową fazą trwającego od dwunastu dni podnoszenia mającej utrzymywać dach obiektu linowej konstrukcji. Pękły wówczas dwa tzw. "krokodyle", czyli uchwyty łączące liny promieniowe dachu z jego wewnętrznym pierścieniem rozciąganym. Zgodnie z projektem, wewnętrzny pierścień ma podtrzymywać 40 takich uchwytów.

Jak poinformował podczas poniedziałkowego briefingu w Chorzowie dyrektor kontraktu przebudowującej Stadion spółki Mostostal Zabrze Andrzej Nitarski, opuszczanie konstrukcji potrwa ok. dwóch tygodni. Będzie polegało na poluzowaniu cięgien o ok. 80 cm, co poskutkuje m.in. obniżeniem wewnętrznego pierścienia rozciąganego o ok. 2-3 metry. Celem będzie obniżenie sił w linach promieniowych do odpowiednich, wskazanych przez projektanta wartości.

"Ta operacja będzie przebiegała tak długo, ponieważ zainstalowany tam system przeznaczony jest do podnoszenia konstrukcji, a nie jej opuszczania. Zarówno prowadząca je firma, a także projektanci po raz pierwszy stanęli przed takim zadaniem. Obecnie jesteśmy pod koniec obliczeń statycznych związanych z sekwencją opuszczania" - zaznaczył Nitarski.

Po obniżeniu konstrukcji najpierw wymontowane i zbadane zostaną uszkodzone uchwyty. Docelowo jednak sprawdzone będą musiały zostać wszystkie te elementy. Nie wiadomo na razie, czy konstrukcja linowa będzie musiała zostać w tym celu opuszczona aż do ziemi, czy też może zostanie podbudowana i oparta na rusztowaniach. Nie wiadomo też, czy wymieniane będą tylko dwa uszkodzone uchwyty czy też trzeba będzie wymienić wszystkie.

Konstrukcja linowa zadaszenia Stadionu Śląskiego, która ma podtrzymywać m.in. tworzące pokrycie dachu poliwęglanowe płyty, składa się z 80 lin promieniowych, po 40 dolnych i górnych, a także z 240 lin-wieszaków, łączących górne i dolne liny, 80 stalowych łączników oraz 6 lin tworzących pierścień wewnętrzny rozciągany. Długość lin wynosi ok. 11 kilometrów, a masa samej konstrukcji linowej to ok. 830 ton. Punktem oparcia lin promieniowych są zbudowane wokół zmodernizowanych widowni dwa metalowe pierścienie.

Czytaj też: Obniżą konstrukcję dachu na Śląskim

Przedstawiciel Mostostalu Zabrze odmówił w poniedziałek komentarza odnośnie możliwej wadliwości uchwytów dostarczonych w ostatnich miesiącach przez hiszpańskiego wykonawcę. Wcześniej, w marcu tego roku odrzucono wcześniejszą partię takich samych elementów wyprodukowanych w Polsce. Nitarski zaznaczył tylko, że podobne elementy hiszpańskiego producenta z powodzeniem wykorzystano m.in. na kilkunastu stadionach w Europie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • ostrożny, 2011-07-19 11:26:54

    Mam w pamięci Halę MTK. Nie zaniedbajmy nic ... Sprawdźmy po wielokroć!