PARTNER PORTALU
  • BGK

Odbudowana wieża ratuszowa otwarta dla zwiedzających

  • PAP    17 listopada 2012 - 13:29
Odbudowana wieża ratuszowa otwarta dla zwiedzających

Po ponad dwóch latach intensywnych prac zakończyła się w Świdnicy odbudowa wieży ratuszowej, która zawaliła się 45 lat temu w wyniku źle prowadzonych prac rozbiórkowych. W sobotę wieża po raz pierwszy została udostępniona dla zwiedzających.
Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek podczas uroczystego otwarcia wieży podkreślił, że odbudowując zniszczony obiekt, miasto spłaca dług historii.

"Dziś historia dzieje się na naszych oczach. Sporo osób starszych pamięta moment zawalenia się poprzedniczki obecnej wieży. Co ważne, świadomość, że uczestniczymy w historii, i przekonanie, że dzieje się coś ważnego, mają również młodzi ludzie, z którymi rozmawiam na ten temat" - mówił Murdzek.

Odbudowa wieży rozpoczęła się w czerwcu 2010 r. i początkowo miała być ona gotowa pod koniec 2011 r. Okazało się jednak, że konieczne było przygotowanie odpowiednich fundamentów, które wykonano z betonowych pali umieszczonych na głębokości ok. 10 m. W pracach budowlanych brało udział ponad 100 osób.

Wieża ma wysokość blisko 58 m i zwieńczona jest ważącym ok. 30 ton metolowym hełmem, który jest ozdobiony elementami drewnianymi i miedzianą blachą. Wewnątrz obiektu znajdują się m.in. ekrany LCD oraz infokioski. Do dyspozycji zwiedzających oddane zostały także dwa tarasy widokowe, a na szczycie wieży znajduje się kula, wypełniona pamiątkami przekazanymi przez mieszkańców Świdnicy.

Wartość inwestycji to ponad 9 mln zł, z czego ok. 5,6 mln zł pochodzi z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

Pierwszy budynek świdnickiego ratusza powstał w latach 30. XIV w. Pod koniec XIV w., w latach 40. XVI w. oraz na początku wieku XVIII budynek był odbudowywany po kolejnych pożarach. W 1757 r. wieżę ratuszową zniszczyły wojska austriackie, ale kilka lat później świdniczanie po raz kolejny ją odbudowali. Wieża przetrwała do 1967 r., kiedy to runęła podczas nieudolnie prowadzonych prac rozbiórkowych.(PAP)

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.