PARTNER PORTALU
  • BGK

Odbudowano dwór w Kłóbce

  • pt    27 października 2014 - 10:53
Odbudowano dwór w Kłóbce

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zakończyło rozpoczętą w 2012 roku odbudowę dworu w Kłóbce.
Dzięki zaangażowaniu środków samorządu województwa, krajobrazowi kulturowemu została przywrócona XIX wieczna rezydencja o niezwykle bogatej historii.

Czytaj: Znamy 7 nowych cudów Polski

Projekt odbudowy dworu w Kłóbce obejmował rekonstrukcję parterowej części dworu w jego pierwotnej formie z ok. 1850 r., rewaloryzację skrzydła pałacowego z 1884 r. oraz odtworzenie pierwotnego układu przestrzenno-funkcjonalnego rezydencji.

Realizacja projektu dała możliwość wyraźnego podkreślenia historycznej dwuczłonowości dworu, która ma mieć odzwierciedlenie również w zawartości ekspozycji wnętrz. W części parterowej zostanie odtworzony charakter dworu ziemiańskiego o patriotycznych tradycjach –  klimat domu wielopokoleniowej rodziny Orpiszewskich (intelektualistów i patriotów, dawnych właścicieli Kłóbki).

 Czytaj: Sto tysięcy za użycie herbu miasta

Natomiast w piętrowym skrzydle pałacowym wzniesionym przez Marię z Wodzińskich Orpiszewską (jedyną narzeczoną F. Chopina) zostanie zorganizowana poświęcona jej ekspozycja o charakterze biograficzno-artystycznym.

Dwór w Kłóbce zostanie udostępniony wiosną przyszłego roku, natomiast całość 7,5 hektarowego parku dworskiego jesienią 2015 r. Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce stanie się unikalnym w skali kraju założeniem obejmującym zrewaloryzowany in situ zespół dworsko-parkowy połączony ze wsią skansenowską.

Muzeum  Ziemi  Kujawskiej  i  Dobrzyńskiej jest instytucją kultury  samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. Odbudowa dworu w Kłóbce to jedna z wielu inwestycji realizowanych w wojewódzkich instytucjach kultury dzięki środkom Urzędu Marszałkowskiego.

Wsparcie trafiło między innymi na odtworzenie obiektów archeologicznych - długich domów z okresu neolitu oraz wioski wczesnośredniowiecznej  a także na budowę centrum obsługi turystów  w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie.

Muzeum Etnograficzne w Toruniu otrzymało środki na rekonstrukcję wsi olęderskiej z przełomu XIX i XX wieku w Wielkiej Nieszawce. (więcej tutaj). Dzięki środkom samorządu województwa możliwe były też remont i rozbudowa Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy (więcej tutaj) a także remont Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.
 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: